Минава, природният газ минава
За да се транзитира газ през България, е важно да има кой да го купува


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
За да бъде България газоразпределителен център и да има смисъл от инвестиция в хъб "Балкан", е необходимо да се изпълни най-важното условие - нужни са клиенти, които да искат да купуват природен газ. Чак след това идват договарянето и осигуряването на доставките и най-накрая е свързаността на мрежата.
При посещението си в Русия миналата седмица премиерът Бойко Борисов започна от средата и се насочи към края, пропускайки обаче началото. А това може да изиграе лоша шега не само за политическите амбиции на Борисов, но и за финансовото състояние на Булгартрансгаз и държавата като цяло.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Хъбчето се отлага за неопределено време. Поне да направят връзките с Гърция и Румъния , а не да зависим само от Русия
Още като разгледате картинката на газов хъб "Балкан", се виждат едни странни взаимоизключващи се на логическо ниво стрелки с газовите потоци. Хем 20 милиарда кубика ще идват от Румъния в посока Гърция и Турция, хем от Турция и Гърция ще идва газ от ТАНАП съотв. втечнен газ от Александруполис към Румъния, хем ще имаме собствен добив от "Хан Аспарух", хем ще трябва "да обезпечим собствената консумация".
Когато прихванете потоците, се оказва че почти всички потоци се нетират и България е точката на покой, където може да има само виртуална търговия.
До коментар [#3] от "cinik": Пишеш глупости! Нищо не се "нетира", защото имаш различни доставчици, различни цени и различно време на транзит. Независимо от посоката, всеки преминаващ и в двете посоки транзит, се заплаща.
До коментар [#4] от "Antonio":
Количествата бяха дадени според годишния капацитет на тръбите. Ако бъде системата утроена, да може да ги прокарва за третина по-малко време в двете посоки, щях да ти дам право поне на теория да се случи, докато на практина не знам каква индустрия трябва да кипи, че да се разхождат такива количества газ ден за ден.
"Местното потребление на газ е изключително ниско, за да осигури ликвидност на евентуален пазар"
местното потребление е ниско понеже доста домакинства не са газифицирани. Като виждаме как се покачват цените на пелети и цените на тока, газа почва да става алтернатива.....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.