Продажбите на български стоки в страните извън ЕС отбелязват годишен спад за четвърти пореден месец, като през април свиването е с 9.7%, показват данните на Националния статистически институт (НСИ). Износът към държавите от съюза обаче ускорява темпа си на растеж до 16.1% спрямо година по-рано и успява да компенсира понижението, като така извежда общата промяна на експорта на плюс от 6.8%.
Драстичният спад на продажбите извън ЕС от началото на годината идва предимно от горивата, които България изнася за Турция и Египет. Промяната е в период, в който цената на петрола на международните пазари нараства с над 20% на годишна база.
Добрата новина е, че износът на електрически машини, апарати и части за страни извън ЕС нараства, като така тази стокова група компенсира част от спада на другите. Положителен принос имат и продажбите на житни растения.
Пшеница за ЕС
Данните на националната статистика включват и подробна разбивка на търговията с ЕС през март. Тогава износът на България към страните членки нарасна със 7.4%, като почти половината от това увеличение идва от продажбите на пшеница и царевица. Допълнително положителен принос има и експортът на превозни средства и техните части, машини и апарати.
Продажбите на горива намаляват и в ЕС, но спадът е далеч по малък - със 75 млн. лв. надолу до 205.3 млн. лв. през първото тримесечие на годината спрямо същия период на 2017 г.
Вносът нараства през април
Вносът ускорява темпа си на растеж до 6.2% през април спрямо същия период на 2017 г., показват данните на статистиката. Увеличението идва предимно от ЕС, но импортът от държави извън него също излиза на плюс спрямо миналата година (макар и едва с 3%). През март вносът от трети страни регистрира драстичен спад от над 25%, предимно заради слаби продажби на руски стоки у нас.Продажбите на български стоки в страните извън ЕС отбелязват годишен спад за четвърти пореден месец, като през април свиването е с 9.7%, показват данните на Националния статистически институт (НСИ). Износът към държавите от съюза обаче ускорява темпа си на растеж до 16.1% спрямо година по-рано и успява да компенсира понижението, като така извежда общата промяна на експорта на плюс от 6.8%.
Драстичният спад на продажбите извън ЕС от началото на годината идва предимно от горивата, които България изнася за Турция и Египет. Промяната е в период, в който цената на петрола на международните пазари нараства с над 20% на годишна база.
Още от Капитал




1 коментар
Тръбите реекспорт за Газпром защо не ги споменавате?