Следваща спирка - банков съюз
България все пак ще приеме условието на Брюксел първо да кандидатства за единния европейски надзор, а после за ERM II


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Четири години след фалита на КТБ и политическото решение България "незабавно" да започне присъединяване към единния европейски банков надзор сега, изглежда, това ще се случи. Катализаторът обаче е съвсем различен – желанието на правителството да мине формалното, но и най-трудно преодолимо препятствие по пътя към еврото – валутния механизъм ERM II.
България ще е първата страна, която се решава да тръгне в посока "тясно сътрудничество" с ЕЦБ, което е начинът за страните извън еврозоната да са в банковия съюз. Но ако успее да договори ясни условия на старта, на финала ще има поне три позитива – допочистване на банковата система след проверките на БНБ, репутационна печалба заради независимия външен надзор и шперц към еврозоната, която освен че носи икономически ползи е и естествен изход от валутния борд.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Песимист съм. Поредните пунт и пластика уж кандидатстваме в банковия съюз, пак обещания...... Песимист съм, защото ако банковия съюз наистина погледне в нашите "банки"....
До коментар [#1] от "chichka":
Така може да бъде съсзряна нова "КТБ" и нов "Цветан Василев", но този път с право на незабавно претитане с 'флайтокс" - нали си химик, това беше ДДТ разтворен в керосин!
До коментар [#2] от "vxa15365434":
Флайтокс е модела машинка за пулверизиране на воден разтвор на пестицид... ръчна помпа с резервоар течност под изходното отверстие и работи на принципа на ежектора.
К'во стана бе, Владко?! "Много бързо се съгласихте" - както би казал капитан Буревестников - и обърнахте плочата. Нали не искахте, уж? И като как точно си представяте, че ще оправите бакиите на Цеко & Со. само за една година? Или си правите сметката - ний няма да сме на власт тогава, нека ЕЦБ да му бере на Цеко гайлето, щото нас ни писна? Или пак само - и единствено - БНБ ще излязат виновни, а?
Кажи бе, Владко! Кажи наистина как тоз път ще ги замаскирате гнилите ябълки - особено като се сетим, че точно те (пре-)кредитираха твоя приятел по кафе ДП. А и други твои приятели. Кажи, не си трай!!!
До коментар [#4] от "kdo52372883":
Е не, БНБ няма изобщо никаква вина! Тя няма защо да прповерява и приема за чиста монета рапортите, които банките сами си пишат за нивата на капитал, финансирането на свързани лица и оценките на активите по обезпеченията! То на нея правителството ѝ нарежда.
Тя, също като Прокуратурата не е изобщо независима институция и е политически подчинена на силните на деня. Но пък вече толкова години не сваля Валутният борд. Примерно...
Стига сте ни убеждавали, че е голям минус да спазваме европейските правила, но да не можем да участваме с глас в избора на надзорни политики на ЕЦБ. Не това е най-важното. По-важното е искаме ли по-високи стандарти за надзор или не искаме, и можем ли да им платим цената? Имаме ли капацитет, и ако не, как ще го изградим?
[quote#1:"chichka"]Песимист съм. Поредните пунт и пластика уж кандидатстваме в банковия съюз, пак обещания...... Песимист съм, защото ако банковия съюз наистина погледне в нашите "банки"....[/quote]Банковия съюз гледа само в трите най-големи банки. Все е файда. Дори и да има КТБ2 няма да му позволят да се надуе до там, че да влезе в първата тройка.
До тук 3 неща са отговорни за целия напредък, който БГ постигна през последните 20 години (подреждам по важност):
- Валутния Борд
- Плоските данъци
- Членството в ЕС
А сред нещата, които ни дърпат назад са:
- Правосъдната система
- Лошия надзор над банките и финансовите дружества
- Липсата на електронно управление
Та ако влезем в Банковия съюз поне един от тези неблагоприятни фактори ще бъде частично елиминиран.
До коментар [#3] от "chichka":
"Флайтокс" е търговското наименование в САЩ на изключително ефективен препарат за унищожаване на насекоми, вкл. и за битова употреба. Активното вещество е ДДТ с подходяща концентрация в разтворител. Името буквално това означава "отрова за летящи", а пулверизатора няма отношение към името и във времето е бил с различна конструкция. Тогава, до 70-те. г. на мин.век, ДДТ се считаше безвреден за човека и топлокръвните животни, което се оказа невярно и ДДТ бе забранен за употреба в Света.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.