Делото КТБ: Сигналите са ни скъпи
Разследването на банката е моделирано с писма до прокуратурата, писани от анонимни автори и загрижени общественици


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

• Какво има в делото КТБ
• Плодовете на отровеното дърво
• Банка на ръчно управление
• Офшорните владения на Цветан Василев
• Парите за Бареков първо идваха в пликове, а после в чувал
• "ДП защо не го търсиш?"• Сигналите са ни скъпи
• Милиони в пликове от КТБ
Преди седмица един от най-уважаваните генерални адвокати в Съда на Европейския съюз - Джулиан Кокот, излезе със становище по едно ключово българско дело. Накратко - независимо от българският закон според европейското право Фондът за гарантиране на влоговете е трябвало да започне да изплаща гарантираните депозити до 20 дни след като се установи, че не са налични, а не както стана с КТБ - пет месеца след затварянето й. И ако този срок не бъде спазен, съответният орган дължи обезщетение за вредите, причинени за нарушение на правото на ЕС
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Цацаратура сър.
Ето това не винаги се прави от прокуратурата, обаче.
Факт е.
"Практиката в регистратурата на прокуратурата е да "снема" самоличност на всеки, който внася документ и да записва изрично на документа кой го е донесъл"
Проверяват за адрес и телефон, но не и КОЙ го носи това нещо.
И "странно".
Мазният пак е в дъното на всички проблеми.
"Недялко Недялков е един от големите депозанти в ПИБ и успява да изтегли голямата част от парите си малко преди затварянето на банката."
>>> Ето това се казва висш журналистически професионализъм. Не да вървиш след събитията, а направо да ги пресрещаш.
С такива таланти като Иван Грозни (Гешев), другояче не би могло и да бъде. Аз само се чудя как така в делото няма още сигнали от Крачунов, Недялков, Будакова и прочее будни граждани. Иначе, разбира се, че всеки който "набеди" любимия Б. Лазов, сам ще се превърне в обвиняем. Цациратурата е докарала своята "селективна пропускливост" до едно наистина виртуозно ниво. Затова и в делото са скрити ДП и другите интересни люде. Като например Бареков. И ще си останат скрити во веки-веков.
Но тук има и друг (доста) интересен момент. Ако наистина Съдът на ЕС вземе, та се съобрази с мнението на Генералния Адвокат, ще се отвори кутията на Пандора. Можете да бъдете сигурни (а и аз разбрах това-онова от мой контакт в ЕК), че в момента Б.Б. отчаяно натиска (така да се каже) "моя приятел Жан-Клод" да упражни някакво влияние над Съда, така щото България да не бъде осъдена. Бедната, вдлъбната Тиква... тя така и не можа да разбере, че #ТАМ не е като #ТУК, че там не може да мачкаш и командваш съдии, било то чрез СМС, било то чрез #Сотир, било то чрез подкупи. Но - в Банкя това е нивото, сега-и-завинаги.
Иначе ако се отвори кутията на Пандора... познайте колко хиляди хора и фирми ще заведат дела срещу БНБ, Фонда (т.е. МинФин) и въобще държавата. И дали голяма част от тези дела няма да бъдат спечелени. И какво ще се случи тогава с държавния дълг, с чиито малък размер(!) Владко толкоз обича да се хвали. Да продължавам ли с разказа?...
Та, има ли въобще полезен ход в момента пред властта? В смисъл, ако Тиквий не успее да смачка съдиите в Люксембург - а той няма да успее. Ами има май само един вариант - Цвъкоу спешно да приеме закон, според който България спира да признава решенията на Съда на ЕС. И този закон - това задължително! - трябва да важи със задна дата, така щото да обхване и всички вече заведени (и висящи) дела. #ТОЙ ще се справи, знаем, той има опит в такова законотворчество. При това - съвсем пресен опит.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.