България е в световния топ 3 в търговията с патешко, череши, работно облекло
Страната се издига с една позиция до 61-о място сред световните износители през 2017 г., сочи доклад на БСК
Според анализа на камарата най-успешна е търговията на България с облекла и обувки с азбест - страната държи 26.7% от световния износ, като през 2017 г. българските продажби в чужбина достигат сума от 10.8 млн. долара. Тук обаче надали става дума за дрехи с действително съдържание на азбест, а по-скоро за объркване поради начина, по който се класифицират стоките.
Облеклата
Употребата на азбест е забранена на територията на ЕС с директива от 1999 г. В България пълната забрана за внос, производство, пускане на пазара и употреба на азбестови влакна е в сила от 2005 г., а добивът на азбест е прекратен няколко години преди това.
Макар че в доклада на камарата категорията е озаглавена "Облекла и обувки с азбест", тук надали става въпрос за стоки от канцерогенното вещество. След справка на "Капитал" изготвителят на доклада директорът на "Вътрешноикономическо сътрудничество" в БСК Веселин Илиев посочи, че объркването вероятно идва от начина, по който се класифицират стоките.
Сумата, отчетена от ITC, съвпада с тази в данните на НСИ в група стоки, където влизат стоки от азбест или други смеси. По-подробна разбивка няма. В същото време проверка на Илиев в полската база данни за външна търговия, където се продават тези стоки, показва, че Полша не отчита внос на подобни стоки. Те вероятно минават през друга категория. Това навежда на мисълта, че тук по-скоро става дума за специализирано работно облекло, което само формално влиза в група със стоки със съдържание на азбест, а всъщност съдържа други смеси.
Концентрация в пазари
"Диверсификацията на пазарите е един от проблемите пред износа ни", пишат експертите от стопанската камара. Според тях стоки като анодната мед, кабелните снопове за автомобили и стоманените тръби за газ се изнасят прекомерно към конкретни единични пазари. В случая експортът на анодна мед е предимно към Белгия и Германия, 55% от кабелните снопове отиват към Турция, а тръбите - към Русия.
По отношение на последния продукт експортът значително се повишава през 2017 г. Данните на НСИ показват, че увеличението идва от конкретен вид тръби, които са били внесени преди 2-3 години от Русия. Тук вероятно става дума за неслучилия се "Южен поток". Тоест сега говорим за обратен износ, а не за произведена в страната продукция с добавена стойност.
Към Германия, с добавена стойност
Като цяло докладът на БСК заключва, че еспортът на стоки с по-висока добавена стойност трайно се увеличава, като тук влизат продукти като части в автомобило- и машиностроенето, хладилници и подобни, електроника. Основните дестинации на българския износ с по-голяма добавена стойност са Германия, Италия и Франция. Причината - продуктите се сглобяват и вграждат там и след това се продават по света.
Според експертите по-високата конкурентоспособност на българския износ се дължи предимно на международните компании в страната. "По-скоро изключение са случаите на внедрени български разработки, независимо от произхода на инвестициите", пише в доклада.
Още по темата
Машините и пшеницата повишиха износа към ЕС с близо 11%
Общият експорт намалява спрямо 2017 г. заради слаба търговия със страните извън съюза
12 сеп 2018Износът намалява с 3.5% през май
ЕК прогнозира, че приносът на нетния експорт ще бъде негативен през тази година
12 юли 2018БАН: Търговската война на САЩ ще има косвен ефект върху българския износ
Според анализ на икономическото ведомство индиректно може да бъдат засегнати между 120 и 170 компании в страната
9 юли 2018Продажбите на пшеница повишават износа към ЕС през март
Експортът към трети страни отбелязва годишен спад за четвърти пореден месец
11 юни 2018Слабата търговия с горива и оръжия забавя износа и през март
Продажбите в трети страни падат с 10.4%, за пръв път от две години намалява и вносът
13 май 2018България внася най-много коли, техника, химия и горива
Импортът нараства с 15.5% през 2017 г., като така задминава темпа на износа и достига близо 59.2 млрд. лв.
26 мар 2018
Причината е новото летище на Истанбул, което ще увеличи значително полетите над страната
23 фев 2019, 1319 прочитания

ГБС, "Джи Пи груп", "Трейс" и "Хидрострой" са сред участниците в търга за 123 млн. лв. без ДДС
22 фев 2019, 2798 прочитания
23 фев 2019, 1738 прочитания
23 фев 2019, 1289 прочитания
23 фев 2019, 1130 прочитания
23 фев 2019, 1078 прочитания
23 фев 2019, 924 прочитания
Борисов предаде председателството с уточнението, че България му е по-мила; главоболията за Меркел продължават; Цацаров ще има нов заместник