Новият брой:
Чудото на езика

Спорният закон за горивата: Колеги, какво гласувахме?

Или как депутатите от водещата комисия приеха проекта на второ четене с риск България да бъде глобена от ЕК

Спорният закон за горивата, чийто вносител е Емил Димитров и група народни представители, де придвижва към пленарна зала на второ четене.
Спорният закон за горивата, чийто вносител е Емил Димитров и група народни представители, де придвижва към пленарна зала на второ четене.
Спорният закон за горивата, чийто вносител е Емил Димитров и група народни представители, де придвижва към пленарна зала на второ четене.    ©  Анелия Николова
Спорният закон за горивата, чийто вносител е Емил Димитров и група народни представители, де придвижва към пленарна зала на второ четене.    ©  Анелия Николова
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

В нарушение на процедурите, с често чуващ се въпрос: "Колеги, какво гласувахме?", и с настояване телевизионните камери да си тръгнат, "за да не си правят предавания", депутатите от комисията за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика приеха на второ четене спорния закон за горивата. Проектът за нов Закон за административното регулиране на икономически дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, както е цялото му наименование, бе внесен през март от голяма група депутати начело с Емил Димитров-Ревизоро ("Обединени патриоти"), който е и председател на комисията. В мотивите му е записано, че целта е да се изсветли пазарът на горива в България, но на практика това по-скоро прилича на опит на големите компании от Българската петролна и газова асоциация начело с "Лукойл България" да ограничат конкуренцията на пазара. Законопроектът е причина за активни протести на другата част от бранша.

На заседанието на комисията в четвъртък не присъстваха представители на държавните ведомства, които ще трябва да прилагат текстовете след приемането им. Това обаче не попречи на депутатите да гласуват куп промени между първо и второ четене в пълен хаос и "без да са ги осмислили изцяло" (по Валентин Николов от ГЕРБ), тъй като се правеха много устни предложения, а много текстове се прегласуваха. Законопроектът се оказа първият, който комисията, оглавявана от Емил Димитров, разглежда на второ четене, и по-опитните му колеги трябваше да му обясняват как се води подобно заседание.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    drilldo avatar :-|
    Георги Георгиев
    • - 1

    Аман! Я сметнете колко струва една гаранция бе, капиталисти! Ами нормално, че понякога ще е по-голяма сумата от приходите, особено ако поработват в сивия сектор. Навсякъде по отраслите малките фирми се конкурират успешно с големите заради умението си да летят под радара, на сиво.

    Горивата са рискова стока и трябва да има повече контрол. С банковите гаранции ще се реши огромен проблем с дружествата - еднодневки, фалиращи на всеки 3 месеца.

    Нередност?
Нов коментар