Ефектът на бумеранга в енергетиката
Производството на ток ще бъде най-трудно, точно кагто има най-голяма нужда от него.
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Какъв парадокс само: енергетиката е отговорна за две трети от генерираните вредни емисии в атмосферата, които причиняват измененията в климата, и именно този сектор е сред най-силно засегнатите от същите тези промени. Анализите на Европейската комисия сочат, че екстремностите на времето като интензивни валежи, суша и горещи или студени вълни, влияят пряко върху търсенето и върху предлагането на енергия. Негативно въздействие има както при конвенционалните, така и при възобновяемите енергийни източници. Накратко: когато има най-голяма нужда от електричество, неговото производство ще е най-затруднено и обратно. А това ще доведе до все по-чести нарушения на енергийните доставки, засягащи множество други области и сектори едновременно. В резултат икономическите, социалните и политическите последствия ще бъдат съществени. Проблемите, разбира се, имат и решения. Едно от тях би било да се изграждат по-децентрализирани енергийни системи. Също така хидроенергийните инсталации в райони, в които се очакват по-големи валежи, могат да се пригодят така, че да оползотворяват излишната вода, а не да бъдат наводнявани от нея. За съжаление в България все ощe няма дори подобни планове.
Повече или по-малко водаСтатиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.