България подава заявка за банковия съюз до края на деня
Влизането в "тясно сътрудничество" с ЕЦБ е едно от предварителните условия за членство в ERM II


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Правителството упълномощи министъра на финансите Владислав Горанов да подаде от името на страната заявление за установяване на тясно сътрудничество с Европейската централна банка (ЕЦБ), предаде правителствената пресслужба в сряда. Писмото ще бъде изпратено до края на деня, става ясно от думите на Горанов. Решението идва седмица след като страната получи подкрепа от Еврогрупата на намерението си за членство в банковия съюз и обменно-валутния механизъм ERM II, т.нар. преддверие на еврозоната. На този етап ориентировъчната дата на присъединяване е юли 2019 г.
Влизането в "тясно сътрудничество" с ЕЦБ (начинът държавите извън еврозоната да участват в банковия съюз) е един от ангажиментите, които правителството пое пред европейските партньори като предварително условие за приемане на страната в т.нар. чакалня на еврозоната (валутният механизъм ERM II). Правителството е задължено да уведоми също така и Европейската комисия, Европейския банков орган и всички други държави - членки на съюза.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
"БНБ няма да има глас при окончателното вземане на решения по надзорни въпроси..."
О, всички видяхме какво направи надзора в БНБ по време на кризата с КТБ. Изземането на тези правомощия от БНБ е една изключително позитивна и успокояваща за всички, които имаме някакви средства в банките, мярка.
Една добра новина.
Все още сме само на 1 см. от 2014 г по отношение на еврозоната! Пиша го от месеци, еврозоната все още е зад хоризонта!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.