Корнелия Нинова предложи България да не влиза в еврозоната
БСП представи визията си за управление на страната в четири сфери, търси "акъл"
В събота пред Национално съвещание на БСП в НДК Нинова каза "германски експерти ни предупредиха да не го правим" и "въпреки решението на конгреса и ако стигнем до друго по-разумно, по-полезно и по-важно на народа, за България и за националния ни интерес, нищо не пречи да се съберем и да го ревизираме".
Станишев беше министър-председател пък по времето, когато беше въведен плоският данък. В събота Нинова отново поиска да се премине към прогресивно подоходно облагане. Това не е нова позиция, но от време на време социалистите тихомълком се отказват от нея, а после пак я защитават. Тази идея беше гарнирана с предложение за диференциация на ДДС - да бъде по-нисък за лекарствата, медицинските изделия и за детските храни.
Тези идеи, както и намерението да се копира част от политиката на страните от Вишеградската четворка (като отказът да се приемат обратно бежанци, който БСП наложи в парламента, е само част от нея) засилват съмнението, че социалистите се приплъзват по пътя на популизма.
Алтернатива на прехода
"Досега винаги сме предлагали алтернатива на ГЕРБ и програма за управление, а днес - алтернатива на системата, създадена в прехода", каза в началото Нинова. Това са идеи, предложения, с които социалистите идвали при хората. "Ако грешим, дайте ни акъл. Ако сме прави, ни подкрепете", заяви още тя. Целта е обсъжданията да продължат около година до местните избори през 2019 г.
И още малко от подготовката - по думите на Нинова тя казала на експертите на партията, а и на тези извън нея, да "не се стъписват от имена и групировки", защото било ясно, че ще срещнат съпротива. "Държавата даде правомощия на пазара, но не и възможност за конкуренция. В резултат се появиха монополи и икономически кръгове, които си купиха политици. Спойката се възпроизвежда", описа системата тя, като според нея тя не може да се закърпи, а трябва да се смени.
Нинова даде за пример политиката на държавите от Вишеградската четворка. "В Словакия и Чехия в управлението са наши политически партньори. Mакар че и те имат много грешки, в ограничаване на права и свободи и не са идеални, но общото е, че икономиките им процъфтяват, че инвестициите им растат, че не са в демографска смърт, а народите им се увеличават и живеят все по-добре", разказа тя. Роберт Фицо (бивш министър-председател на Словакия - бел. ред.) й споделил: "Имаме толкова пари, че сега въвеждаме безплатен транспорт, безплатна храна за ученици, увеличаваме заплатите, увеличаваме пенсиите." "Някои ги обвиняват, че са популисти. Не, те са реалисти", впечатлила се Нинова. Тя изпратила специалисти, за да видят какво от този тип политики може да е добро за България. "Взеха им законодателството и то много отива на България", каза тя и предложи да се обсъжда в следващите месеци.
Плахи критики
"Дали ГЕРБ не би се подписала под тиретата за държавата в икономиката", попита евродепутатът и бивш председател на Народното събрание Георги Пирински. Според него управляващите се колебаят именно в такава посока, а българските граждани искат БСП "да им представи друго качество държава". "Как се упражнява властта, как се правят избори, как ще се явим на избори догодина, ако не изобличаваме тази държава", попита още той.
Пирински поиска "да започнем с всички лобистки каскади, свидетели сме от последните дни, а нашият отпор не е достатъчно ярък". Той очевидно намекваше за приетите миналата сряда в парламента поправки в закона за приватизацията, с които на определени собственици на приватизирани предприятия се "опрощават" милиони неустойки за неспазени договори при покупката им. Става дума за братята Кирил и Георги Домусчиеви, за Киноцентър "Бояна", както и за "Булгартабак". Нито един представител от БСП не се изказа по темата, въпреки че всичките 20, които бяха в залата гласуваха, с "против". Левицата обаче има 79 депутати, а управляващите се разцепиха, след като хората от НФСБ се противопоставиха на измененията.
Този въпрос беше отново повдигнат от бившият депутат Руси Статков, който е част от надзорния съвет на Агенцията за приватизацията и след приватизационния контрол, както и от бившия народен представител Георги Божинов, който е част от вътрешната опозиция на Нинова. "Дали не сме част от системата, която трябва да се промени", попита той. "Това, което се случи в сряда в Народното събрание, е едно проявление на това, за което говорим. Пропита е управляващата партия от интереси, част от коалиционните й партньори, псевдоопозицията ДПС и не сме пощадени и ние", каза Божинов. Според него, ако в залата бяха всичките 79 депутати на БСП, промените нямаше да минат. "Или е подценен моментът, или, идва да кажа по-лошото, има съучастие", хвърли в смут част от залата той.
По информация на "Капитал" в президентската администрация в петък са подготвили ветото върху поправките заедно с мотивите. Предстои Румен Радев да го подпише и да го обяви.
Малко конкретика - От "Позитано" 20 предлагат стратегическите предприятия в забранителния списък за приватизация да не се отдават на концесия. Нинова изброи сред тях БДЖ, летища, пристанища, български пощи, болници, ВиК инфраструктура, НДК, филмова индустрия, национални стадиони и спортни бази, БЕХ и др. Да се премахнат концесиите на плажовете, да се управляват от общините. Да няма концесии за добиване на дървесина. Печалбите на държавните предприятия да се акумулират в инвестиционен фонд. - Да не се аутсорсват ВиК услугите, транспортът, логистиката и чистотата. - България да развива приоритетно електроника, IT, земеделие, производство на храни, транспортно оборудване, фармация, химия, производство на изделия от каучук и пластмаси. - Да се раздвижи капиталът в банките, държавата да участва дялово във финансирането на инфраструктурата към индустриалните зони, а националната компания да се подсили с още 500 млн. лв. - Минималната работна заплата да е 60% от средната за предходната година. Да има единен електронен данъчен регистър на имущество, доходи и помощи на всеки човек. - Преизчисляване на всички пенсии, отпуснати до 31 декември 2015 г. Премахване на максималния осигурителен праг. Във формулата за изчисляване на пенсиите да тежи повече осигурителният стаж. Държавата да поеме осигурителни вноски на работещите майки с деца до 7-годишна възраст. - Да има регионализация в икономиката, образованието, например - компютри да се произвеждат в София, Пловдив, Благоевград, средни и високи технологии да се развиват на други места приоритетно, химическа промишленост - във Варна, Русе и Пловдив, и др. Лечебните заведения в един регион за развитие да се трансформират в холдинг с гаранция за 24-часова помощ и аптека до 30-минутен достъп. - Специална програма за Странджа-Сакар, както и за Северозападна България. По-ниски данъци за производство в определени региони за определен период от време. - Да си произведем кадри, а не да си внасяме. Съобразно нуждите държавата да финансира образованието им, да им отпуска стипендии, безлихвени кредити и помощи, а те да работят в страната за определен период от време. - Определен процент за български храни в търговските вериги - Таван на земеделските субсидии, може би около 60 000 лв. Държавно финансиране за възстановяване на напоителните системи - Безплатни детски градини и ясли. Един учебник за един клас. Безплатни за цялото средно образование. - Държавните и общинските болници да не са търговски дружества и да продължат да ползват ресурса на НЗОК. Частните да изберат - или търговски дружества без финансиране от касата, или лечебни заведения с право на публични средства. Държавата да определя цените на лекарствата, които се реимбурсират ежегодно за болници и аптеки. Забрана за реекспорт на лекарства. |
Още по темата
БСП оставя 20 депутати дежурни в парламента, останалите - при народа
Алтернатива има - във "Визия за България", каза Корнелия Нинова ден след като Румен Радев разкритикува и опозицията
4 сеп 2018Мнения Daily: Кому е изгодно решението на КС за Истанбулската конвенция
И още: "Визията за България" на БСП - завръщане към соца
31 юли 2018Корнелия Нинова посочи като възможна посока пътя на Вишеградската четворка
27 юли 2018Очаква се във вторник президентът да наложи вето на поправката "Домусчиев"
Ако мнозинството не успее да го разгледа до август, законът ще остане блокиран поне до началото на септември
23 юли 2018Ако България влезе в еврозоната, ще стане точно като с Гърция, смята Стив Ханке
от Дневник,22 юли 2018Влизане в банковия съюз значи по-евтино финансиране за държавата и бизнеса
Надзорът над банките би станал двоен, смята председателят на браншовата асоциация Петър Андронов
22 юли 2018БСП поема курс към "смяна на системата"
Новата "Визия за България" на социалистите очаквано предлага повече държавен контрол и атакува "джендърите"
21 юли 2018ГЕРБ и "Обединени патриоти" обявиха програмата си "България 17-21"
Кабинетът ще бъде готов до 4 май, заяви Цветан Цветанов
13 апр 2017Подобно на 2013 г. БСП отново е на вълната на протестния анти-ГЕРБ вот и се готви да управлява
20 яну 2017
До 1 октомври бизнесът има гратисен период, в който няма да бъдат налагани глоби
19 фев 2019, 2939 прочитания

И още: Тереза Мей отново отива в Брюксел в опит да предоговори Brexit; Почина легендарният Карл Лагерфелд
19 фев 2019, 1656 прочитания
19 фев 2019, 7196 прочитания
19 фев 2019, 3280 прочитания
19 фев 2019, 2912 прочитания
19 фев 2019, 2201 прочитания
19 фев 2019, 1919 прочитания