Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Темата накратко
- Средната заплата в здравния сектор е 1000 лева.- Ножицата в заплащането между различните медицински специалности е огромна.
- Здравното министерство определя заплатите на директорите на държавни болници.
Приписват на германския канцлер Хелмут Кол репликата, че не е лекар, за да си позволи да кара Mercedes. Дали медиците в България могат да карат скъпи коли и колко от тях могат да си го позволят е въпрос, който съсловието си задава през последната седмица, след като бяха публикувани декларациите за имущественото състояние на директорите на държавни и частни болници. От тях излезе "новината", че проф. д-р Генчо Начев, кардиохирург, директор на университетската болница "Св. Екатерина" в столицата, който оперира в нея и в кардиохирургиите в Пловдив и в Бургас, е вероятно най-богатият болничен директор, със семейна собственост от над 6 милиона лева във влогове и инвестиционни фондове плюс движимо и недвижимо имущество. Съдейки по спестяванията на много от неговите колеги - директори на болници, те също са далече от клишето за лошо платените български лекари. Тези доходи са нещо безспорно хубаво - отговорността на лекарите и уменията, които те имат, заслужават високо заплащане. В конкретния случай източникът на тези пари е работа и това може да се докаже от отчетите към здравната каса и счетоводството на болницата. Въпросът е обаче дали всички лекари получават възнаграждение, отговарящо на отговорността и уменията им, или системата работи както трябва само за малка каста здравни аристократи, които участват в разпределянето на парите.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
11 коментара
И няма край и няма край на шир и длъж!
частна медицина и здравни застраховки...
Лекарите заслужават високи заплати!
И не само лекарите, а и сестрите , фелдшерите, лаборантите и санитарките заслужават справедливо и адекватно заплащане -как няма една акушерка с Мерцедеси и апартаменти? Нали екипно работят , в края на краищата.
Защо е "обърнато " съотношението лекари/сестри от 1:2,7 по стандарт примерно в 2,5 : 1 в повечето болници?
Въпроси с които никой не иска да се занимава.
Че как др.начев няма да е милионер,като на стенд взимаше *на ръка* по 1200 лв?
Д-р Генчо крал, крал, та се олял...
Хайде да се поупражняваме малко в смятане и да видим как ще излезе сметката на д-р Генчо само от т.н. регламентирани доходи?
Съвсем друга е моралната страна на въпроса, за която пише по-горе.
Не е нормално хора работещи нещо толкова отговорно да взимат 700-1000лв заплати. Не би трябрвало да има лекар със заплата под 3000лв , сестрите трябва да са на поне 1000-1500лв.
Кой завършващ медицина ще остане в България да практикува така.
Една малка подробност - изказването на бившия канцлер е именно препратка към шефовете на болници и главните хирурзи - т.е. същите, които се обсъждат в тази статия, че получават непропорционално повече пари от останалите лекари.
До коментар [#2] от "tucker case":
Мда хамериканците са прокопсали с това - най-високи разходи за здраве в света, а успехите съмнителни в най-добрият случай.
Да са живи и здрави! Жалко е, че зорлем ще прехвърлят качествените лекари само в чужбина и в частните болници. Така ще се получи, че здравеопазването е само за богатите. За бедните - публични лекари с уменията на публичен защитник.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.