Ветко, Миню и дълбоките кофи на прокуратурата
Какво стои зад разследванията срещу Ветко Арабаджиев и Миню Стайков


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
В държава, в която върховенството на закона е дефицит, въпросът "Защо го удариха?" и производните "Кой го поръча?" и "Защо сега?" са съвсем закономерно последствие на всяка по-масирана акция на прокуратурата и службите за сигурност.
Операциите срещу семейството на пловдивските хотелиери Ветко и Маринела Арабаджиеви и алкохолния бос Миню Стайков не правят изключение. Повече от седмица след арестите тези въпроси си задават дори и самите обвиняеми и техните приближени, а предположенията се смесват с конспиративните теории.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Не разбрах от дългия материал Ветко и Миню невиин жертви ли са или изпечени бандити.
Оня ден един приятел разказа накратко историята на папа Силвестър (гласен за пост в България по времето на княз Борис). като починал наследникът му изровил трупа и го "изправил на съд." При следващ папа пак го оправдали и погребали благочестивто. "Ето такива хорър истории са в основата на потребността от върховенство на закона."
Едни менски социолози през 50-те години установяват рязка смяна на мотивацията в поведението на хората. Дотогава основният мотив е бил "натрупване на блага." По онова време (западно-)грманското общество става толкова заможно, че основният мотив е "запазване на благата."
"Началното натрупване на капитала" в България се случи на 2-3 вълни. Сега в България има 50-200 семейства, които имат активи за по няколкостотин милиона лева. Има и едни други 2-3000, които имат за по десетки до сто милиона лева.
Чакам да се "сетят," че те най-много са заинтересовани от "върховенство на закона."
Една от големите реформи на Елизабет е да направи по-справедливо разпределението на държавни поръчки, събиране на мита и т.н. Дотогава краля (пред нея и тя лично) са назначавали доверени хора (при нея и любовник), които са "разказвали игрите" на "нелюбимите."
В България от 1998 насам смяната на всяко правителство е последвана от "душене" на бизнесите на "предишните." Има една фирма, която от 1998 печели големи обществени поръчки (не само за водни строежи) и която поне 3 пъти си е сменяла реалните собственици, макар номинално лицето да е едно и също.
В момента повечето бизнесмени над определено ниво са уплашени от поведението на ББ3 (и ДП), но не правят нищо, за да подкрепя правовия ред в държавата. Откупват се един по един.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.