Бизнесът настоява за по-високи прагове за задължителен одит
Против се обявиха дипломираните експерт-счетоводители с основен аргумент изсветляване на капиталовите потоци


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Искането на работодателските организации да бъдат увеличени праговете, над които компаниите подлежат на задължителен одит, очаквано срещна съпротивата на одиторите. След като преди няколко дни асоциацията на четирите най-големи бизнес организации в България (АОБР) изпрати писмо до финансовия министър Владислав Горанов с искане сега съществуващите прагове по Закона за счетоводството да бъдат вдигнати двойно, Институтът на дипломираните експерт-счетоводители (ИДЕС) публикува свое контраписмо до министъра с противоположната теза – че праговете не са ниски.
Казусът засяга най-вече средните фирми в страната, които не участват в обществени поръчки и не са от значение за обществения интерес. Те обаче са задължени да използват услугите на регистрирани одитори, без да е ясно каква е ползата от това.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Одиторите преди да имат право на мнение трябва да започнат да носят отговорност срещу подписа си. Иначе да вземеш 3000 лева срещу пратени по мейла оборотна ведомост, баланс, опр, справки за капитала и ДА е меко казано смехотворно. Време между пращане на мейла и заверката под 24 часа!
За казуса КТБ и КПМГ няма нужда да коментирам.
Одитите са абсолютно формални и излишни. Одиторите нямат и грам представа какво заверяват, а одитираните избират одитора по-критерия цена. Това е абсолютно вярно и базирано на личен опит.
Индивидуалните отчети на дружества в корпоративна група са пълна безмислица и е интересно защо одиторите ги заверяват и то по IFRS (!?), където груповия отчет е смисления ?
Ненужни....
Както и "трудовата медицина" за фирми, които нямат производствена дейност.
Предложението на работодателските оргатизации е резонно!
В зависимост от това, ще има ли промяна в ЗС, ще се разбере доколко управляващите работят за облекчение на бълг. бизнес.
Според одиторите, от техните заверки се нуждаели не само данъчните органи, но и "клиенти, доставчици, бизнес партньори, наети лица и т.н."
Представяте ли си всеки работник/служител да изисква заверен ГФО? И за какво, освен за защита на сериозните одиторски хонорари?
"Голяма част от останалата аргументацията на ИДЕС е свързана с важността икономиката да е "на светло" и фирмите да не укриват обороти..."
Точно тази етатистка философия обезсмисля одита. Одиторите са зависими, а не независими и се изживяват като поредния контролен орган, вместо като консултанти по финансовото здраве на компаниите. Често наемат за събиране на данните напълно неподготвени /да не кажа некадърни/ стажанти, които формално копират счетоводни документи и одиторите бият печати в знак на съгласие със счетоводството на фирмата...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход