Защо се вдига цената на парното
Регулирането на цените в енергетиката формално е на база сложни изчисления, но на практика зависи и от политическата воля


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Когато цената на природния газ се увеличава, заедно с нея поскъпват парното и топлата вода. Обратна зависимост обаче липсва или поне не е толкова ясно изразена. Което пък повдига въпроса доколко независимо и обективно се определят цените в сектора.
Според Комисията за енергийно и водно регулиране за целта се прилагат сложни формули и се правят многокомпонентни изчисления, но според националния омбудсман Мая Манолова в конкретния случай с газа и парното липсват силни аргументи и експертни оценки, които да обяснят точно промените в тарифите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Като гледам графиката, дъното е няколко месеца преди оставката и предсрочните избори през март 2017 ;) Интересно е да се направи една корелация с изборите - редовни и предсрочни.
Защо пак политически измерения търсите? Причината е икономическа
По повод предходния коментар: икономиката е форма на проява на водената политика в дадена страна (без значение коя е тази страна), а и в по-горе е казано в прав текст: "... Според него за факта, че в момента има само един източник на природен газ, виновни са политиците..."
До коментар [#2] от "колева":
Просто уважавам графиките - нищо не дава по-категоричен отговор на някои въпроси от графиките с корелации на няколко процеса. Може и да не е доказателство, но е достатъчно, за да се направят изводи. В случая - лочично е цените да се задържат, когато идат избори или оставки. И да се "развързват" също в "подходящия момент". Една графика като тази, която съм предложил по-горе, ще покаже ясно този факт или ще го опровергае.
Уважаеми г-н Станчев, възможно ли КАПИТАЛ да публикува данните от твърденията на г-жа Мая Мнолова (..... сметките на КЕВР са парадоксални, тъй като проучване на нейната институция е показало, че през 2015 г. цената на газа е била същата, каквато ще бъде след планираното сега увеличение, но парното е било с 20 процента по-евтино от очакваните след 1 октомври тариф ....и) и г-н Иван Иванов (....обаче е категоричен, че решението за повишаване на цените на топлофикациите е достатъчно добре аргументирано....). Това бибило продължене на графиката от Вашата статия (Движение на цената на природния газ от "Булгаргаз" и топлоенергията от Топлофикация София). Така многобройните читатели на КАПИТАЛ ще могат сами да се ориентират, кой от двамата ЛЪЖЕ обществото със своите "експерни изчисления".
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.