Страшна ли е инфлацията
Петрол, храни и растящи доходи теглят цените нагоре до нива от 3-4% годишно. Рискът е най-вече от неадекватна политическа реакция


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- Подобно поскъпване е далеч от притеснително, но в условия на ниски лихви създава предпоставки за надуване на имотен балон
- Извън икономическите рискове, по-високата инфлация носи и чисто политически, който правителството се опитва да тушира с по-високи доходи. Но това генерира нова инфлация
Годината е 2012-та - лоши климатични условия, слаба зърнена реколта, управлява първият кабинет "Борисов". Тогавашният земеделският министър Мирослав Найденов с "мисъл за хората" иска замразяване на цените на основни стоки и публично обвинява производители и търговски вериги в "спекула".
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Инфлацията е скритият данък, чрез който държавата прехвърля капиталова стойност от парите на гражданите към своя джоб, тъй като тя е единствената, която може да печата новата парична маса. Всяка година тя си присвоява 2-3-5% от сумата, която ти остава след като си платиш данъците.
Увеличените разходи подсигуряват повишаване на цена.
Същественият фактор за инфлация в Република България са разходи за щети от Българска народна банка.
В Република България не се прилага защита срещу щети от Българска народна банка. Тази държавна грешка е сигурно условие за инфлация и провал на правителство.
Възможностите са:
Първа: Без защита срещу щети от Централна банка се увеличават щетите и се подсилва инфлацията.
Втора: Със защита срещу щети от Централна банка е прекратен водещият причинител за сегашни щети.
Устойчивото обществено развитие е постижимо само със защита срещу щети от Централна банка.
сбогом еврозона.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.