България вече има програма за намаляване на фините прахови частици във въздуха
Проектът на Световната банка предлага мерки за ограничаване на емисиите от битово отопление и автомобили


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Конкретни мерки, които да намалят емисиите на фини прахови частици, предлага Световната банка в проект на Национална програма за подобряване на качеството на въздуха 2018 - 2024 г. Документът е насочен към основните източници на замърсяване, каквито са битовото отопление и автомобилите, а за реални действия ще са нужни и законодателни промени.
Програмата е разработена по споразумение с Министерството на околната среда и водите във връзка с течащата срещу България процедура в съда на ЕС за неспазване на нормите за качество на въздуха. Това се отнася до 28 общини, включително София, където нормите за фини прахови частици (ФПЧ) се превишават по-често от допустимото.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
Звучи смислено. А дано.
Идеята е хубава, обаче дяволът винаги е в правилника за прилагане на наредбата.
Звучи като отбиване на номера. Както винаги.
Като видя, че глобените за липса на катализатор или филтър надхвърли четвърт милион ще си сменя мнението.
"Основният източник на ФПЧ .. е битовото отопление ...., на което се дължат най-малко 85% от емисиите, се посочва в доклада на СБ"
Затова БОЙ по автомобилите.
Много интересно, а къде оставят битовите замърсители? Изглежда, че просто тях няма кой да ги следи, понеже са собственост на Доган, Ковачки и други обичайни заподозрени.
Работата с битовите замърсители е кауза пердута. Никога не можеш да докажеш, че точно този замърсява. Днес ще гори дърва, утре ще пусне в печката старите маратонки на детето. Няма начин на всеки комин да се се мерят ФЧ, СО, и какво ли още не. Единствената възможност е икономически да се стимулират по-чисти горива.
До коментар [#6] от "kratun.ko":
Всъщност има. Минават след края на отоплителния сезон, вземат проби от саждите във всеки комин, изследване и евентуално глоба.
Разбира се 80% от потребителите на твърдо гориво в големите градове няма какво да им вземеш защото нито земята е тяхна, нито "къщата" съществува по документи, нито имат официално работа. А пък са и ценен електорат все пак!
Остава и комисия да назначат към програмата и всичко ще си дойде на мястото, "по нашенски", с други думи - със или без законодателни промени, ако не се променят самите реални източници на ФПЧ, т.е. битово отопление (най-вече печките на твърдо гориво) и старите дизелови коли (а защо не и старите бензинови такива?), а как това да стане? (да кажат експертите!), всичко ще си бъде по старому.
Безсмислени анализи. Нищоправене с апломб.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.