// К1: Средата / Политика
Борисов сформира свой екип за избор на изтребители (обновена)
"Политико-военна група", назначена от министър-председателя, ще вземе крайното решение за избора на бойни самолети на базата на неясни критерии
В отговора до Цонков министър Каракачанов се позовава на доклада на Временната парламентарна комисия за проучване изпълнението на процедурата за избор на нов тип боен самолет, където се препоръчвало засилване на политическия контрол. "Назначена с моя заповед Политико-военна направляваща група в състав двама заместник-министри и началника на отбраната проследява процеса на реализация на проекта", пише в отговора на вицепремиера. Тя обаче е различна от екипа, който Борисов предстои да сформира след приключването на фазата с внасянето на обвързващи оферти.
До момента действащият екип няма да класира офертите, а ще има 14 дни, за да състави "протокол", в който просто ще подреди кандидатите по азбучен ред. Накрая политико-военната група на Борисов ще депозира свое предложение за междуправителствено споразумение за покупка на самолетите в Министерски съвет, който пък ще го внесе за ратификация в Народното събрание.
Крайният срок за внасяне на обвързващите оферти за нов тип бойни самолети изтече днес в 12 ч. Не се сбъдна и прогнозата, че някоя от държавите може да поиска удължаване на срока за изготвяне на оферта, което допълнително би разтеглило във времето и без това влачещия се с години избор на нови бойни самолети за ВВС. "Надявам се, че днес е хубав ден за българската авиация", обяви зам.-министърът на отбраната Атанас Запрянов, който ръководеше днешната официална церемония.
Кой влиза в играта
Освен "обичайните заподозрени" изненадата при отварянето на офертите беше включването на американския авиационен гигант Boeing.
Противно на очакванията, компанията е депозирала предложение за доставка на тежките двумоторни изтребители F/A-18 E/F Super Hornet. Предварителните прогнози бяха, че Boeing няма да участва в надпреварата, тъй като нейните бойни машини са твърде скъпо удоволствие за българските ВВС. Има вероятност обаче е офертата на фирмата да е само проформа: например днес се видя, че нейната документация беше само един кашон за разлика от другите трима участници, чиито предложения бяха в по четири кашона всяко.
В категорията "твърде луксозни" попада и предложението на Италия за Eurofighter Tranche 1 "втора ръка". Направи впечатление също така отсъствието на оферта от Израел с използвани F-16 Barak 2020, които до съвсем скоро попадаха в групата на фаворитите
Така че, както се очакваше, основните конкуренти ще са новопроизведени изтребители F-16V (Block 70/72), произведени от американската корпорация Lockheed Martin, и шведските бойни самолети Gripen C/D, конструирани от компанията Saab. Очаква се основния коз на американската оферта да е т.нар. "стратегическо партньорство" т.е. други договорености между София и Вашингтон в отбранителната и друга сфера. Шведите пък, по неофициална информация, са оферирали поне 10 изтребителя, изграждане на наземна инфраструктура и засилено индустриално сътрудничество. Скандинавската отбранителна фирма била силно мотивирана да се бори за българската сделка, след като през последните месеци изненадващо бе изместена от F-16 в Словакия и Хърватска.
За жалост българските данъкоплатци ще трябва да почакат доста, преди да се запознаят дори в най-общи линии с различните оферти за превъоръжаване на българските ВВС и конкретните им параметри. Веднага след отварянето на предложенията зам.-министърът на отбраната Атанас Запрянов обяви, че те ще са класифицирана информация и ще бъдат заведени в секретното деловодство на ведомството.
Непубличен ще бъде и протоколът, с който ще завърши работа междуведомствената съвместна работна група, преди топката да бъде прехвърлена на политико-военния екип на Борисов. Атанас Запрянов също не успя да хвърли повече светлина и върху състава и правомощията на премиерската група като каза само, че в нея ще влизат зам.-министри от различни ведомства. Все пак нейният председател най-вероятно щял да бъде от министерство на отбраната. Политико-военната комисия ще проведе допълнителни преговори с държавите, включили се в наддаването. След това, на базата на дейността на работните групи до момента, военният министър ще трябва да вземе политическо решение. Направи впечатление обаче, че днес той отсъстваше от церемонията като беше изпратил само своя заместник Запрянов.
Окончателното предложение за междудържавен договор за покупка на изтребители трябва да бъде внесено от министър Каракачанов, одобрено от правителството и накрая гласувано в парламента. Едва тогава, според Запрянов, най-общите параметри по покупката на изтребителите щели да станат достояние на обществеността.
Още по темата
Марик Стринг: Европейците трябва да модернизират армиите си
Зам. помощник държавният секретар на САЩ пред "Капитал"
16 ное 2018Избранa е политико-военната група за новите изтребители
По неофициална информация тя ще бъде оглавена от зам.министъра на отбраната от квотата на ГЕРБ Атанас Запрянов
31 окт 2018Изборът на изтребители e предизвестен
След 13 изпратени запитвания битката отново се води между "обичайните заподозрени" и фаворитът е ясен
5 окт 2018Швеция предлага на България поне 8 изтребителя с далекобойни ракети
В офертата на Saab се предвижда ремонтът на самолетите Gripen да е у нас и да се инвестира в поне четири български отбранителни фирми
2 окт 2018Щатската Lockheed Martin директно влезе в битката за превъоръжаване на бойната ни авиация с новопроизведени F-16 Viper
20 сеп 2018Модернизацията на въоръжените сили уж тръгва пак, но с променени приоритети
13 апр 2018Каракачанов се зарече да не бави повече проекта за нов изтребител
Крайният срок за одобряване на новите критерии за избор обаче се измести с още един месец
22 мар 2018Покупката на нови изтребители ще бъде частично рестартирана
България отново ще иска от Швеция, Италия, Португалия и САЩ обвързващи оферти за доставка на бойни самолети
20 сеп 2017
И още: Миграционен натиск на границата между Турция и Гърция, VW - или Турция, или никъде
15 дек 2019, 954 прочитания

Според "Спаси София" управляващите са изтрили проекторешението от вътрешната система
15 дек 2019, 2067 прочитания
15 дек 2019, 3326 прочитания
15 дек 2019, 2063 прочитания
15 дек 2019, 1671 прочитания
15 дек 2019, 1227 прочитания
15 дек 2019, 1215 прочитания
Трудностите в Икономическия и паричен съюз идват от липсата на единна фискална политика, счита подуправителят на БНБ