Калин Христов: Инфлацията не е страшна, когато е свързана с ръст на доходите

Трудностите в Икономическия и паричен съюз идват от липсата на единна фискална политика, счита подуправителят на БНБ

Като гост-лектор на конференцията подуправителят на БНБ Калин Христов коментира бъдещето на Европейския съюз и еврозоната
Като гост-лектор на конференцията подуправителят на БНБ Калин Христов коментира бъдещето на Европейския съюз и еврозоната
Като гост-лектор на конференцията подуправителят на БНБ Калин Христов коментира бъдещето на Европейския съюз и еврозоната    ©  Цветелина Белутова
Като гост-лектор на конференцията подуправителят на БНБ Калин Христов коментира бъдещето на Европейския съюз и еврозоната    ©  Цветелина Белутова
Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

"Инфлация, свързана с растеж на доходите на глава от населението, не е инфлация, от която хората трябва да се страхуват", коментира подуправителят на БНБ и ръководител на управление "Емисионно" Калин Христов по време на конференция "Бъдещето на Икономическия и паричен съюз". Изказването беше във връзка, с по думите му - "неграмотните интерпретации" по темата за инфлацията в България. Христов също подчерта, че доходите и цените в България към момента са 50% от средните нива в Европа, което означава, че естественият път при увеличение на домакинските бюджети е да се повишават и цените. За справка, инфлацията през август е 3.5% на годишна база, докато средната работна заплата в страната се увеличава с темп от 8.2% през второто тримесечие спрямо година по-рано.

Като гост-лектор на конференцията Христов коментира бъдещето на Европейския съюз и еврозоната. Той посочва, че ключовата липсващата съставка за развитието на Икономическия и паричен съюз е единната фискална политика, която би позволила една страна да помага на друга при спад на икономическия растеж. Липсата на политически стимул в Европа обаче прави задачата невъзможна на този етап, счита той.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    n.kolev avatar :-|
    Н. Колев
    • - 1
    • + 2

    А когато отчетеният ръст на доходите "на глава от населението" е основно от административното повишение на чиновническите заплати пак ли да не се страхуваме?

    Нередност?
  • 2
    cipura avatar :-P
    BgMafia
    • - 2
    • + 1

    Страшното е ... когато на важни постове са назначени таквиз идиоти.

    Нередност?
  • 3
    boe16550766 avatar :-|
    boe16550766
    • + 4


    До коментар [#2] от "
    BgMafia
    ":

    Пълен идиот си ти. Човекът е кариерен банкер и един от по-добре подготвените експерти, които съм срещал в нашия банков сектор.

    Нередност?
  • 4
    wgdsgs avatar :-|
    wgdsgs

    До коментар [#1] от "Н. Колев":

    Повишението при заплатите идват от хора, които си сменят работодателя. Ако не сте доволен от заплащането, потърсете друг работодател. Така растат заплатите навсякъде - конкуренция на пазара на труда.

    Административното повдигане е само рядък, еднократен елемент в подобни изчисления. Растежът в заплатите тук е доста голям за последното десетилетие. Засилва се точно заради конкуренцията. Ако вкараме малко християни от държави извън ЕС ще скочи още.

    Нередност?
Нов коментар