Почти 16 хиляди души са декларирали годишни доходи над 100 хил. лв.
Две трети от наетите на трудов договор са със заплата под 1000 лв.


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Почти 15.6 хиляди души през миналата година са декларирали годишен доход от над 106 хил. лв., или средномесечно 8900 лв. Общо платеният данък от тях е 450 млн. лв., или почти 15% от общо начисления данък върху доходите през 2017 г. В тази сума са включени доходи от заплата, наеми и хонорари. Това става ясно от писмен отговор на финансовия министър Владислав Горанов до депутата от БСП Жельо Бойчев.
От справката става ясно още, че общият размер на декларираните доходи от дивиденти през миналата година е почти 7.3 млн. лв.
6 коментара
Може би е хубаво до уточните, че в първата таблица начисления данък е за годината, а във втората - средно-месечния.
Доста повече са...
И какво излиза от така представените данни (ако приемем че са верни)
Почти 95% от работещите са с доходи до 2300 лв. (за 2017) - 1,66 млн. са с доходи до 510 лв и 1,3 млн. са с доходи от 510 до 2300 лв.
До тук добре - само някой да ми обясни как така с доходи до 2300 лв почти всеки има кола, апартамент (вярно в него живеят двама души, но едва ли и двамата са с общ доход 4600 лв) а някои имат и къща в провинцията, правят се ремонти (скъпи) имат поне 2 телевизора в къщи и скъпи мобилни телефони. Всъщност застанете до някой контейнер и ще видите как на всеки два дена има кашон от нова и скъпа покупка.
Ще дам среден пример - наем на двустаен апартамент в Младост е 500 лв., парното (средногодишно) е около 100 лв на месец, телефоните (4 броя - 4 членнно семейство) - 60лв на месец, ток - около 30лв на месец, вода около 30 лв на месец, поддръжка на входа около 20 лв., транспортни разходи и за четиримата около 100 лв на месец. ТВ и интернет около 60 лв на месец - това са ви задължителни разходи - 900 лв
Това кой как се облича, какво яде и колко яде и дали ходи на културни, спортни или развлекателни мероприятия е въпрос на личен избор и не е включено в сметката. Но не виждам зле облечени хора, нито гладни, а и магазините са пълни с пазаруващи, театрите също, концертни зали също, а и не само в София.
Е тогава как се отнасят едните данни към другите.
Честно казано въобще не вярвам на данните - сами по себе си те са отчетени през подадени данъчни декларации, но ако хората живееха според това което са обявили отдавна да сме "приключили" като нация.
До коментар [#3] от "egn05487920":
Сам сте стигнали до отговора, много хора взимат част от заплатата под масата. Най-меродавни са обявите за работа. Погледнете офертите за работа в магазини, шофьори и т.н. Няма заплата под 1000лв чисти.
До коментар [#3] от "egn05487920":
Ако класическото българско семейство беше 4-членно нямаше да намаляваме като нация. Освен това голяма част от хората особено над 50 не плащат наеми.
Вчера бях във Варна и в центъра видях 5-6 магазина за дрехи втора употреба. Толкова по темата колко сме заможни.
Ясно, е че има сива икономика, но особено в големите градове тя е малко.
Тези 8 000 човека с доходи над 8-9000 лева месечно, там е ключът от загадката!
Тези хора теглят доходите си в брой, плащат 15% данък върху диведента или както там е прието, и разпределят в пликове заплати за значителна част от тези, които са на МРЗ. По-добре 15% на държавата, отколкото да и плащат за ДОД и осигуровки към НЗОК, НОИ, ...
Целия Винпром Карнобат е на МРЗ, освен изпълнителните директори, дето са на 800 лв (официално). Обаче нямаме Корупция, и имаме Свобода на словото :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.