// К1: Средата / Политика
Административни бариери спират достъпа на пациентите до 26 нови лекарства
Продуктите са срещу астма, диабет, хепатит, рак и други тежки заболявания
Причината за това е своеобразен мораториум, който налагат институциите, които отговарят за това иновативните лекарства да бъдат допуснати до пазара. Това са Комисията за оценка на здравните технологии и Националният съвет по цените на лекарствата.
Комисията е тази, която трябва да препоръча на здравната каса да покрива новите продукти, като оцени ползата от тях под формата на излекуване и удължаване на продължителността на живота. Органът, в който всички членове са от държавната администрация, не успя да събере кворум през целия септември и да разгледа досиетата на кандидатстващите продукти. Става въпрос за лекарства, които от няколко години се покриват от здравните каси в Европа. В националния съвет също има забавяне при разглеждането на документите на новите медикаменти.
Това пък от своя страна бави процеса по допускането им за заплащане от здравната каса. За да може ново лекарство да стигне до там, то трябва да има положителна оценка от Комисията за оценка на здравните технологии, а производителят му да проведе преговори със здравната каса и да й предостави отстъпка от цената си. Едва след това лекарството получава окончателна цена от Националния съвет по цените.
От компаниите коментират, че заради забавянето на оценката се бави и целият останал процес по стъпването на лекарствата им в България, и в известна степен подозират, че зад това стои стремежът на администрацията държавата да не плаща повече за лекарства. В момента здравната каса покрива лекарства за домашно лечение и химиотерапия на стойност 1 млрд. лв. годишно, като пациентите си купуват сами или доплащат за медикаменти на стойност 2.5 млрд. лв.
По-бавно от ЕС
В България забавянето на навлизането на нови терапии е средно 3-4 години в сравнение с останалите европейски страни. В същото време плащанията на здравната каса за лекарства нарастват всяка година, тъй като населението застарява, боледува много, но пък и преживяемостта и излекуването бележат ръст. Има множество пациенти, за които тежките заболявания стават хронични благодарение на иновативната терапия, и други, които напълно се излекуват.
От асоциацията призовават да се спрат криминалните практики, при които здравната каса заплаща лекарства, които не стигат до пациентите, вместо да се орязва достъпът до съвременно лечение.
Още по темата
Докато обещава диалог за нов модел, здравното министерство прокарва драстични мерки за промяна в сектора
19 окт 2018Правителството иска да контролира работата и парите на всички болници
Лекарите остават само с един трудов договор, което може да остави малките градове без още специалисти
14 окт 2018Държавата иска лекарите да изписват само евтини лекарства
Това предвижда мащабен пакет с промени, предложен от правителството, който също така закрива Фонда за лечение на деца и създава нов контролен орган
12 окт 2018
И още: ЕК разреши помощ от 3.2 млрд. евро за 7 държави за развитие на батериите за коли; президентите на Русия и Украйна започват разговори за решения на конфликта в Украйна
9 дек 2019, 1289 прочитания

Радев обсъди проблемите на проведените избори с институции и експерти и призова за по-тежки наказания
9 дек 2019, 936 прочитания
9 дек 2019, 6214 прочитания
9 дек 2019, 4138 прочитания
9 дек 2019, 2608 прочитания
9 дек 2019, 2514 прочитания
9 дек 2019, 2234 прочитания
Според "Спаси София" виброизолационната подложка под релсовия път е била сменена с друг вид в последния момент