Бюджет 2019 мина на второ четене в комисия почти без дебат
Максималният осигурителен праг от догодина става 3000 лв., БСП ще сезира Конституционния съд заради здравните промени


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Бюджетите на здравната каса, на държавното обществено осигуряване и на държавата за следващата година бяха одобрени на второ четене от Комисията по бюджет и финанси в парламента с вял дебат, почти без опозиция и за три часа и половина. Най-голям отпор срещнаха промените в здравните закони, които са разписани в преходните разпоредби на бюджета на НЗОК. Те бяха приети с измененията, които обеща председателят на здравната комсия Даниела Дариткова и които смекчават първоначалния вариант на вносителя. От БСП определиха решенията като незаконни и се заканиха да сезират Конституционния съд.
Друг спорен текст - този за увеличението на максималния осигурителен доход с 400 лв. до 3000 лв., също беше приет. Една от малкото промени в закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване, която мина между двете четения, е промяната на осигурителния доход за земеделци и тютюнопроизводители. В първоначалния вариант на проекта той беше заложен на 560 лв. (колкото ще е минималната заплата от януари 2019 г.) при 350 лв. в момента. По предложение на ГЕРБ и ДПС обаче увеличението стана значително по-малко и от догодина този праг ще е 400 лв.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Трябваше и ние засегнатите от вдигането на максималният осигурителен доход да излезем и да протестираме. Не може постоянно да ни стрижат без да получаваме нищо в замяна. В същото време има привилигировани групи с минимален принос към държавата, които не се пипат. И най-лошото е, че при нашата пасивност издевателствата ще продължат до прогонването ни....
До коментар [#1] от "aly02306991":
Напълно съм съгласен с теб, но никой няма да подкрепи такъв протест... Първата мисъл на всеки ще бъде: "Е как така мен ще ме осигуряват на реална заплата, докато някакви други ще имат отстъпки." А кой да се сети, че сектори с такива заплати имат висока добавена стойност и внасят сериозни приходи от останалите данъци, дори може и те самите да движат нашата иначе "стабилна" икономика.
Иначе съм напълно съгласен, че трябва да направим такъв протест.
До коментар [#1] от "aly02306991":
Получаваме пенсия. При демографската катастрофа и изместването на българи от не толкова трудолюбиви роми пенсионното осигуряване няма как да функционира. И сега над 10% от бюджета ни отива са субсидиране на пенсии.
Ние сме класата, която може да си позволи да плаща високи осигуровки. Ако днес си на прага, утре ще си над него. За 100 лева няма какво да страдаме. Все пак отиват за пенсионери, а не за корумпирани държавни поръчки.
До коментар [#2] от "becko_vn":
Колега, гледаш го грешно. Това не са данъци. Тези пари отиват за прародителите ни, родителите ни. Директно. След време ще вдигнат и тавана на пенсиите. За 100 лева ли сте? Какво ще променят тези разходи във вашия живот?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.