Бизнесът ще пести по 1 млрд. лв. на година от приемането на еврото
Според главния икономист на Института за пазарна икономика Десислава Николова това е само една многото ползи за България


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
По-ниски лихви и повече инвестиции в местната икономика са основните позитиви, които присъединяването на България към ERMII и еврото ще донесе. Само от спестени разходи за превалутиране от левове в евро във фирмите, които извършват международна търговия, ще остават по 1 млрд. лв. годишно, което се равнява на половината от декларирания данък печалба.
Изчислението е на Десислава Николова, главен икономист на Института за пазарна икономика, и беше направено пред аудиторията на годишната конференция "Сделки и инвеститори", която "Капитал" организира за 13-а година. Според Николова България трябва да работи активно за постигане на бърз резултат по очертаната цел с оглед на предстоящите догодина европейски избори, които могат да променят отношението към България и на благоприятния момент за присъединяване към ядрото на по-добре интегрираните европейски икономики.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
"По-ниски лихви и повече инвестиции в местната икономика са основните позитиви, които присъединяването на България към ERMII и еврото ще донесе"
ако българия си бие доза евтини пари от тази спирала излизане няма. Защо
Да предположим че бг може да се финасира по евтино ако влезе в т. нар. евро зона. Обаче държавата ще започне да взима все повече и повече дългове за прахосничество и инфраструктура. Когато ЕЦБ вдигне лихвеният процент лихвите също се вдигат. Най голямата изгода от това имат глобалните банки, защото с едно стъпка в тази посока бг е " по сигурна" и те имат огромен интерес бг да задлъжнява като италия гърция и целия западен свят за да могът да да купуват огромно количество бг облигации за да печелят зверски. С няколко негативни икономически новини и бг облигациите почват да поскъпват драстично. Сега обаче е важо да се подчертае дали е все едно ако бг има 25 милиарда дълг и финасова дисциплина или 70 милиарда евро дълг натрупани за пет години. На 4% лихва разликата в абсолютно отношение е огромна. Парите от натрупване на дълг ще бъдат похарчени за погасяване на стар дълг, за инфр. проекти, и тнт. и после 100 години трябва да плащаме ....... По добре би било бг да спазва сегашната фискална политика и каквото остане от излишъка ако има такъв да се спестяава, инвестира в проекти носещи пари и вдигане на пенсии и прочие. С вкарването за пет години на голямо количество пари в икономиката инфлацията расте астрономически.
Вкарването на еврото в бг ще има изкл. негативни последици минимум едно или две десетилетие напред. Цените в рамките на две три години ще скочат двойно. Заплатите и пенсиите с неповече от 10 20 %. Това го преживяхме на запад.
Алтернативата е бг да девалвира лева с 50 ст или един лев и да го върже пак за еврото. От там ще дойдат инвестиции. Цял свят се стреми да има евтина валута, само еу има най скъпата валута в света без право на девалвация спрямо другите валути.
Нека госпожата да направи подробен анализ на словакия след въвеждане на еврото и с гърция и тогава да дава такива прогнози. След въвеждането на еврото в словакия цените на стоки и услуги скочиха двойно. Наеми, цени на жилища, ток всичко. Нека да ги пита словаците какво им е, след като заплатите им нараснаха с едва 20%...... Ние имаме супер шанс да девалвираме лева и да го вържем пак за еврото като преди това спестяванията ги вложим в евро както на държавата така и на гражданите. така търговският дефицит с годините ще намалее и ще се увеличи износа. така ще дойдат инвестиции п предприятия а не само в тази прослувута инфраструктура и ще станем по конкурентни от сърби, словенци словаци и тнт........
Абсолютно съм съгласен. До сега нито едно правителство не е работило в полза на държавата и народа. Спестените 1 милиард за бизнеса ще отидат където отиват и сега - за собствени удоволствия. А излизането от валутния борд е една отколешна мечта на ББ и сие - усвояването на 4 млрд евро, които са задължителния резерв за валутния борд. Къде ще отидат - също е ясно! Стив Ханке това го казва всеки път, когато се коментира "за" или "против" борда. А и всеки, който поне малко е внимавал в часовете по макро и микроикономика го знае. Което не може да се каже за доста от постоянно изявяващите се по телевизията и присъстващи в политиката "икономисти"...
"Само от спестени разходи за превалутиране от левове в евро във фирмите, които извършват международна търговия, ще остават по 1 млрд. лв. годишно, което се равнява на половината от декларирания данък печалба."
За това голословно твърдение има ли някакви доказателства, статистически данни?
Защото половината международна търговия е извън Еврозоната, така че дали ще е лев или евро, все ще трябва да се превалутира.
Тия, един милиард "спестени пари", сега къде отиват? Банките сега имат 300 млн. лв. печалба. Значи ли, че при влизането в еврозоната ще са на загуба? Или загубата ще се брои за инветиция ... с "отрицателна доходност"?
Декларираният данък печалба за тая година е 1.35 млрд. лв. За да останат още толкова пари, май ще трябва печалбата да се удвои ... чрез удвояване на цените за краен потребител.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.