По заповед на главния
Сотир Цацаров превърна командироването в основно средство за контрол над прокурорите


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
20 декември 2012 г. Висшият съдебен съвет (ВСС) изслушва тримата кандидати за главен прокурор. Говори фаворитът за поста Сотир Цацаров, който представя схематично концепцията си. "Следващ проблем в кадровата работа е командироването на прокурори и следователи. Ще кажа само едно изречение. Като задължителен елемент от бъдещата работа на главния прокурор и въобще ръководството на прокуратурата би следвало да се наложи разбирането, че практиката командировката да замества конкурса, следва да бъде безусловно премахната."
Един час по-късно тогавашният състав на ВСС ще избере Цацаров за ръководител на държавното обвинение.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Браво на Капитал за статията.
Сотир Цацаров се е превърнал в синоним на срастването на Мафия и Държава и на безнаказаността на престъпността.
Една пародия на прокурор послушник на интересите на ДПС и Мафията.
Можем сало да предполагаме, че и той както други няма избор, но поради старанието си да взима власт под себе си, личи и че му харесва.
Може би първата работа на новия Главен прокурор е да разследва предшественика си. Това би било доста интересно.
Естествено и нормално. Димитър Франтишек пък го командироваха от Силистра. С основни заслуги смачкването на "Яневагейт", замитането на данъчните измами на Мондешки, побой на деца в столично училище и т.н. Така де - да не мислите, че шеф на Спец-Цацаратурата се става с конкурс!
Прокуратурата е вредна, опасна и по същество фашистка организация - на чиито връх седи едно тлъсто Дуче. Или обергрупенфюрер, ако щете. Докато това не се промени, държавата прокопсия няма да види. От четиримата глав-проци през годините, само един не се изкуши и не преяде с власт - Велчев. Но той пък, бидейки професор, нищо реално и полезно не свърши. Нали.
Така че сбъркана е самата структура - генерално и изначално. И ако/докато това не се промени, ще си останем в ерата на Другаря Вишински в сферата на правосъдието. И един блиц исторически урок за другаря Цацаров - нищо, че сте отличник от гимназията - явно историята не ви е била силна. Та ето какво - в един слънчев ден, макар и много далеч от СССР, другарят Вишински скоропостижно се пренесъл на оня свят. Просто защото вече не бил полезен на политическия апарат. А и поради още една причина - вече знаел твърде, твърде много. Точно като вас, другарю Цацаров. А ако историята учи нещо, то е следното - тези, които знаят твърде много, рядко изкарват до пенсия. Дали там, дали тук - дали тогава, дали сега. Пийс.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.