Столичната община не може да обясни липсата на над 8000 тона павета
Преди повече от година е назначена вътрешна проверка, все още се чакат резултатите от нея
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Прокуратурата проверява липсата на над 8000 тона квадратни сиви гранитни павета, които имат статут на културно-историческо наследство. Сигналът за несъответствие между премахнатите при ремонти павета, положените обратно и наличните в депото във "Враждебна" е подаден от общинските съветници Иво Божков и Марта Георгиева, след като повече от година те са правили неуспешни опити да получат информация от кмета Йорданка Фандъкова за наличността на настилката.
Сивите квадратни павета са обявени за недвижима културна ценност от местно значение - "керамични и гранитни паважи, положени преди 1944 г. на територията на град София". Наричат се още сегментен паваж или среден паваж и представляват кубични блокчета от ръчно дялан гранит. Сигналът, подаден от двамата общинари, се отнася за паветата с размер на страната между 8 и 10 см. Към същата категория "недвижима културна ценност" се числят и жълтите керамични павета, емблема на столичния център.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
18 коментара
Паветата са откраднати и могат да се видят като настилка на частни паркинги на хотели и имения! Прокуратурата 8000 тона павета не може да открие а вие чакате да разследват дребни кражби и измами!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.