Новият пазар на ток през 2019-а
ВЕИ производителите вече сами продават електроенергията си, след като досега това правеше НЕК
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
- Борсовата търговия става по-конкурентна и може да доведе до спад в цените.
- От 1 юли много вероятно ще бъдат намалени административните такси в крайната цена на тока и ще отпаднат таксите при износ.

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
"...Прогнозите са, че при средни дългосрочни нива от 120 лв./МВтч инвестициите в сектора ще се отпушат и ВЕЦ ще могат да работят без субсидии. А при достигане на границата от 150 лв./МВтч това ще важи и за новите ВЕИ..." хем токът щеше да поевтинява, хем тези цени..няма шанс ресурс да поевтинее - при тея цени разходите занов блок в Козлодуй излизат отвсякъде..
Единствения спад в цените ще настъпи от сезонната цикличност но като цяло годишната крива за 2019 ще е ако не на същите, то на по-високи нива от кривата за 2018.
Това, че 4МВ+ излизат на пазара, не означава, че ще има натиск в цената надолу, поради простата причина, че и преди и сега те са произвеждали ток и са го реализирали на българския пазар или износ, т.е. няма изменение на търсенето.
Ако обаче авторът си беше направил усилието да разгледа как вървят цените на другите борси в ЕС, щеше да разбере, че цената на електроенергията в България за базова мощност е най-евтина. От друга страна вече започна свързването на IBEX с останалите борси от ЕС, което само би довело до натиск на цената нагоре.
Като се комбинира по-ниската цена в България, спрямо останалата част от ЕС, с падането на "митата" за износ и липсата на промяна във втърешното потребление в България се стига до извода, че не само, че няма предпоставки за спад на цените, а напротив за тяхното повишаване.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.