// К1: Средата / Политика
Общинският аквапарк "Възраждане" ще се строи от "Калистратов" за 9.5 млн. лева
Съоръженията трябва да са готови до края на тази година и ще могат да се ползват през лятото на 2020 г.
Срокът за изпълнение на проекта ще започне да тече не от сключването на договора, а след издаването на специално възлагателно писмо от страна на възложителя, с което изпълнителят ще бъде уведомен и за осигуреното налично финансиране. След изграждането на съоръженията те ще останат общински и ще се управляват от "Софийски имоти".
Какво ще се строи
Още през юли 2018-а кметът на София Йорданка Фандъкова обяви, че предстои разширяването на парк "Възраждане" с 25 дка и изграждането на развлекателно рехабилитационен комплекс с басейни, като дори представи няколко визуализации на проекта.
Според проекта малко над 18 дка от новата част, с която ще бъде разширен паркът, ще е обособена като паркова зона с широко открито пространство със 130 пейки, 2 чешми, 37 кошчета за боклук и богато озеленяване.
Предвидени са 5 площадки за отдих с различна големина, включително 40 шезлонга в тревните площи. Тези площадки ще бъдат разположени в периферията в близост до второстепенните подходи, встрани от главните и по-натоварени алеи. На най-голямата площадка ще се запази съществуващият сега голям дъб с корона с диаметър 25 м. "В централната зона на парка ще бъдат оформени поляни за слънчеви бани, пикник и свободни игри", пише още в документацията на проекта.
На останалата площ от около 6670 кв.м ще има аквапарк с 5 открити басейна - развлекателен, с дълбочина 140 см, детски - с дълбочина 60 см, още един детски басейн с пързалки и дълбочина 15 см, бебешки и хидромасажен басейни, обслужваща го сграда със заведение за бързо хранене, закрит басейн и SPA център с минерална вода от находището "Баталова воденица". Предвидено е да има две водни пързалки с по 1 улей и една с три улея за спускане. В SPA зоната пък ще има солна стая, парна баня, инфрачервена и финландска сауна, шоково ведро, зона за релакс, както и стаи за масажи. Водният атракцион ще има капацитет 500 души.
![]() |
|
На визуализациите обаче се вижда, че големите водни пързалки не свършват в басейн, което породи съмнение, че впоследствие може да се окаже, че ще са необходими още няколко милиона лева за изграждане на липсващите съоръжения. При обявяването на поръчката през август 2018 г. обаче проектантът Мариян Денев обясни за "Капитал", че пързалките са с улей за приводняване, достатъчен да намали скоростта на спускащия се дотолкова, че да спре безопасно. "Не свършват в нищото, а върху площадки, където ще има спасители, обслужващ персонал, които да посрещнат и отведат спускащите се, така че да не се създават предпоставки за възникване на инцидент", твърди той.
Конкуренти с изключително близки цени
В надпреварата освен "Калистратов груп" участваха още три фирми - "Иса 2000", "Климатроник" и обединението "Хидро-Вод Строй". Любопитно е, че ценовите оферти на кандидатите са били с минимални разлики - под половин процент отклонение една от друга. Затова класирането се е решило от техническите предложения, при които разликите са значителни. При максимални 40 точки "Калистратов груп" е получила 38.78. В същото време "Климатроник" , чиято цена е най-ниска, има едва 16.63 точки. Консорциумът между "Хидрострой" и ВДХ (предишно име "Водстрой") пък е оценен с 33.76 точки, а "Иса 2000" - с 22.34 т.
Още по темата
В столичния кв. "Красна поляна" ще бъдат построени спрените миналото лято детски площадки
от Дневник,4 юни 2019Нови 13 трамвая PESA за 45 млн. лв. ще тръгнат в София до края на годината
Поръчката трябваше да се изпълнява от Skoda, но полският производител излезе начело след съдебен обрат
29 яну 2019София планира нов минипарк от Руски паметник до пл. "Македония"
В преработения проект автомобилите отстъпват място на пешеходци и зелени площи
5 яну 2019Най-големите сгради в София през 2018 г.
Проектите с най-голяма разрешена площ са основно жилищни и са разпръснати из столицата
4 яну 2019Две трети от най-големите инвестиционни проекти са в Северна България. Топ инвеститор е Германия
4 яну 2019Ул. "Фритьоф Нансен" става двупосочна, паркоместата в центъра намаляват с 46
Причината е нова тролейбусна линия, който заменя трамвай №6 до кв. "Лозенец"
21 дек 2018Виенският квартал Асперн показва как технологиите могат да променят начина на живот.
21 дек 2018Столичната община планира повече собствени инвестиции през 2019 г.
Разходите на "най-голямата икономика в страната" са основно за метрото, сметопочистване и издръжка на общински заведения
17 дек 2018
Гражданите имат право на здравословна околна среда, както и право да получават информация за нея, се казва в решението на административен съд - София-град
14 дек 2019, 406 прочитания

Частно обвинение и съдебен контрол ще решат голяма част от проблемите
13 дек 2019, 1771 прочитания
13 дек 2019, 10315 прочитания
13 дек 2019, 5331 прочитания
13 дек 2019, 2891 прочитания
13 дек 2019, 2386 прочитания
13 дек 2019, 1887 прочитания
Съмненията на данъчните са, че по този начин се укриват ДДС и данък печалба