Слънцето произведе парадокс на енергийната борса
Соларните централи в събота работеха и затова токът за часовете с най-голямо потребление беше по-евтин от този за през нощта


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
На 12 януари на Българската независима енергийна борса се случи нещо наистина необичайно - цената на тока през пиковите часове (9 - 20 часа), когато търсенето е най-голямо, бе по-ниска от тази за нощта (1 - 8, 21 - 24 часа), когато потреблението пада до минимум. По принцип ситуацията е точно обратната, като пиковата енергия често дори е над два пъти по-скъпа от нощната. В събота обаче договорите за доставка на ток в диапазона 9 - 20 часа са били на средна стойност 128.59 лв./мВтч, докато за сутрешните часове от 1 до 8 и вечерните от 21 до 24 часа тарифата е била 137.91 лв. за мегаватчас. Базова енергия, която е с доставка през всичките 24 часа на денонощието, пък струваше средно 133.25 лв./мВтч, става ясно от данните на енергийната борса.
Причината за този парадокс са възобновяемите енергийни източници и особено соларните паркове. Въпросният 12 януари бе първият от новата година с по-слънчево време и това на практика позволи сработването на новия модел за търговия с електроенергия, който влезе в сила от 1 януари.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Някой ще ми обясни ли защо трябва да има българска борса и с какво се различава българският ток от румънския и гръцкия или да спра да се правя, че е 2019?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход