САЩ може да наложат санкции на "Булгартрансгаз" заради "Турски поток"
Американският посланик в Германия обяви, че компаниите, които се занимават с руски газопроводи, са изложени на риск от санкции


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Плановете на българското правителство да изгради транзитен газопровод като продължение на руския "Турски поток" до сръбската граница не се одобряват от САЩ и може да доведат до санкции срещу газопреносния оператор "Булгартрансгаз". Това става ясно от изпратено в края на миналата седмица писмо от американския посланик в Германия Ричард Гренел до ръководството на компаниите BASF и Uniper, които работят по проекта "Северен поток". Директна заплаха към българската компания няма, но Гренел казва, че компаниите, които подкрепят изграждането на двата газопровода, "активно подкопават сигурността на Украйна и Европа" и действията им носят "значителен риск от санкции".
Министърът на външните работи Екатерина Захариева обаче обяви в петък, че държавата прави всичко възможно втората тръба на "Турски поток" да мине именно през България, Сърбия и Унгария. Още в края на декември 2018 г. "Булгартрансгаз" обяви конкурс за строежа на новата газова тръба от Турция към сръбската граница с прогнозната стойност 2.73 млрд. лв. Обществената поръчка беше обявена под условие, че към газопровода ще има достатъчен интерес и ще бъдат резервирани необходимите обеми за транзит. Предполага се, че "Газпром" ще резервира около 90% от капацитета на тази тръба, за да може да пренася природен газ от "Турски поток" към Сърбия, а оттам и към Централна Европа. Това намерение беше потвърдено тази седмица при посещението на руския президент Владимир Путин в Белград, където той заяви, че Русия е готова да вложи 1.4 млрд. долара в газова инфраструктура в Сърбия за продължението на "Турски поток".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
На това му се вика - демократичен пазар.
Ха.. айде и този газопровод ще последва ЮП. ББ пак ще се бие в гърдите как е спрял още един руски проект. Само дето не виждам смислени американски проекти.. освен да взимаме огромни заеми и да им ги даваме срещу неща от които нямаме нужда.
Превърнаха държавата ни в развалина - всичко държавно беше унищожено. Тоя нов брат.. въобще много ни помага. Почти както помогна на Ирак.. Либия.. Украйна..
Тая демокрация ни излиза през носа.
Като знам колко им е акъла, като нищо гербаджиите първо ще подпишат за Ф-16, а после ще бъдат принудени да се откажат и от потока. Но това ще е краят на ГЕРБ и ББ.
Лесно може да се провери в търговския регистър колко са приходите и печалбата на Булгартрансгаз. Ако не ме лъже паметта приходите от транзит бяха малко над 200 млн лева, а печалбата на дружеството под 100 млн лева. Но в статията неизжестния автор ги направи 200 млн печалба от транзита.
Сътветно надолу в статията ще "печелим" 4,3 млрд за 20 години, като транзитираме по-малко газ по относително същия като дължина маршрут. Очевидно отново става дума за приходи. И ако съдим по настоящия транзит, то истинската печалба ще е под 50 % от приходите. Т.е. Булгартрансгаз ще похарчи 2,8 млрд лева, за да спечели 2,15 млрд лева за 20 години. А това вече отговаря на финансовия модел на Южен поток България, респективно на Газпром - важното е да печелят подизпълнителите/строителите, отколкото самата компания. Дали някой се съмнява кой ще строи тръбата? :)
До коментар [#4] от "sasoss":
То и ЮП беше лош. И ТП е лош. Само американския газ е добър. Също като американските ел. централи.
"Ако сега "Газпром" запази за себе си 90% от капацитета на тръбопровода и го натовари напълно (но ако не го използва, "Булгартрансгаз" ще има право да търгува вторично неизползвания капацитет), това означава, че в следващите 15 или 20 години тази инфраструктура няма да може да се използва за преноса на каспийски природен газ към Централна Европа, както и на LNG от терминала в Александруполис."
Няма нищо лошо руска газ да минава през страната ни, но е проблем 90 % от инфраструктурата ни да е заета с руска газ ! Това знаì още по - силна зависимост от Кремъл, което пък е направо опасно за страната ни !
Сега разбирам брилянтния ход с преговорите за ф16.
До коментар [#8] от "rdb41527334":
Нормалният българин го интересува и да плаща по-ниски цени за газ, а държавата да печели от транзитни такси. Само соросоидната секта иска България да купува американска втечнена газ на четворна цена и всички газопроводи да ни заобикалят.
До коментар [#7] от "hue00596226":
Аз не го разбрах тоя брилянтен ход.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.