// К1: Средата / Политика
България отново е първа по усещане за корупция в ЕС
Годишният доклад на "Трансперънси интернешънъл" подчертава проблемите на страната, свързани с медийната зависимост
Също влошаване с една точка отчита и Румъния, която обаче като цяло е с малко по-добър резултат - 61-о място и 47 точки. За двете държави в доклада се казва, че през последните години са отчитали известен прогрес. През 2018 г. обаче в България е имало "сериозен корупционен скандал" (от резюмето не става ясно кой точно се има предвид), а в Румъния има промяна в отношението на управляващите към корупцията, което е довело и до масови антикорупционни протести.
Докладът обръща специално внимание на проблемите със свободата на словото в България. "В България липсват независими и прозрачни медии. Често е неясно кой притежава дадена медия и какви политически връзки има. Освен това много медийни компании са финансово зависими от държавната реклама, което може да изкриви тяхната оценка и да заглуши критичността към държавните органи", пише в доклада.
В ЕС с близък до българския резултат са още Гърция - с 45 точки (годишен спад с 3 точки) и Унгария - с 46 точки (спад с 8 точки за последните пет години). Унгария и Малта бележат най-голям спад в резултата си през последните години, става ясно от доклада. Полша, която е наблюдение от ЕС заради системно нарушение на върховенството на закона, също стагнира.
Европейският съюз остава регионът с най-добри резултати - средната оценка е 66 точки. За съжаление регионът на Западните Балкани влиза в застой, докато в предходни години подобряваше резултатите си.
В глобален аспект повечето страни по света не успяват да се преборят с корупцията и това допринася за криза на демокрацията. Над 2/3 от държавите тази година показват резултат под 50 точки, а средният резултат е 43 точки. За последните пет години само 20 държави са подобрили чувствително показателите си, включително Аржентина и Кот д'Ивоар, докато при 16 се наблюдава значително отстъпление, включително Австралия, Чили и Малта.
Докладът отчита и връзката между корупцията и състоянието на демокрацията. Истинските демокрации имат средно по около 75 точки; несъвършените демокрации имат средно по 49 точки; смесените режими с автократичен уклон - 35; авторитарните режими - 30 точки, според приложения показател, обобщава организацията.
За индекса Индексът за възприятие на корупцията (CPI) е създаден през 1995 г. като комплексен индикатор за оценка на нивото на корупция в публичните институции. Той се основава на аналитични доклади, оценки и непосредствените възприятия на представители на чуждестранния бизнес, академичните среди и анализатори на политическия и икономическия риск, включително и анкетирани експерти от изследваните държави. Индексът измерва нивото на политическа и административна корупция в 180 държави, които са оценени по скала от 100 (показател за ниско ниво на корупция) до 0 (показател за високо ниво на корупция). Стойности под 50 пункта са индикатор за системен проблем в противодействието на корупцията. |
Още по темата
България е сред страните в ЕС с най-хлабава система за гражданство срещу пари
Малцина са кандидатствали за български паспорт и пребиваване срещу инвестиции, което сочи слабата атрактивност на тази опция
23 яну 2019По европейски стандарт ли е конфискацията без присъда
Докато управляващите у нас се хвалят с гражданската конфискация, ЕК води наказателна процедура срещу България
14 яну 2019Обществената собственост върху средствата за производство като асоциална пустош: към въпроса за корупцията у нас през късния социализъм
21 дек 2018
Той призна пред "Капитал", но не уточни с колко промила е бил в кръвта си
12 дек 2019, 2353 прочитания

И още: Собствениците на имоти в AirBNB ще могат да плащат патентен данък, Лагард запази политиката на ЕЦБ след първото заседание под нейно ръководство
12 дек 2019, 1186 прочитания
12 дек 2019, 3105 прочитания
12 дек 2019, 2709 прочитания
12 дек 2019, 2355 прочитания
12 дек 2019, 2339 прочитания
12 дек 2019, 1915 прочитания
Това е позицията на правителството, изразена по време на годишната среща с бизнеса