Събраният ДДС надхвърли 10 млрд. лв. през 2018 г.
Държавният бюджет завършва годината с излишък 137 млн. лв., показват данните на Министерството на финансите


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Изминалата година се оказва добра за държавните финанси, поне ако се съди по номиналните числа в отчета за изпълнението на бюджета. Приходите приближават 40 млрд. лв. - над 12% ръст на годишна база, който до голяма степен се дължи на по-високите доходи и покупките на домакинствата. От друга страна, разходите на правителството се увеличават с още по-бърз темп - 14.4% спрямо 2017 г. Голям принос за това имат извънредните харчове в края на годината, но повишението идва и от по-високите от очакваното разноски за субсидии и персонал.
На финала консолидираната фискална програма на правителството завършва годината с касов излишък 137 млн. лв., или 0.1% от прогнозния брутен вътрешен продукт за периода. Той е по-малък от първоначално очакваните 590 млн. лв., които Министерството на финансите беше посочило в тригодишната си бюджетна прогноза през есента. Но пък данните изглеждат като значително подобрение на фона на планираните 1.1 млрд. лв. дефицит при приемането на бюджет 2018.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Я вижте в графиката с какъв темп нарастват харчовете особеномза администрация и дотации (най-големия бич за измами)
От тези графики не излиза ли че бюджетът е на минус последните две години?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.