Колко тихо могат да се "усвояват" еврофондове
Една малка държавна структура разпределя десетки милиони евро годишно в проядени от съмнения схеми


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- Центърът за развитие на човешките ресурси е прояден от съмнителни схеми.
- Оценители и получатели на проекти са във връзка едни с друг.
- Структурата разпределя европейски пари с много малък контрол и има системни провал.
60 млн. лева не са малко пари. Толкова например горе-долу са годишните приходи на една от големите чужди компании в България - "Вистеон", или на една от големите строителни - "Агромах" (сега "Грома холд"). Толкова са и парите, които всяка година разпределя една държавна структура, за която доскоро повечето хора дори не бяха чували - Центърът за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР). Структурата, която е под крилото на Министерството на образованието и се намира в малък вход на "Граф Игнатиев" 15, периодично привлича интерес и въпроси - преди година "Медиапул" разследваха защо центърът финансира ММА първенството в София, а преди месец "Канал 3" се зачуди на странните проекти, за които се дават пари.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
Крайно време е да бъде спряно всякакво финансиране на България с европейски средства!
Трагикомичният провал на управляващите в центъра на София има дълбоко символичен характер. Показва не само разложението сред гербаджийската котерия на няколко равнища, в няколко сфери.
Името на улицата на падението - "Граф Игнатиев" - подсказва и за дълбоката вина на правителството като колониална администрация, обслужваща руските интереси в България.
Граф Игнатиев е една от най-злокобните фигури в младата българска история. Именно благодарение на руския консул в Цариград граф Игнатиев и неговата настоятелност османските власти изпращат на заточение на българските владици. Той е и главният организатор за обявяването на схизмата против Българската църква от Руската и Вселенската патриаршии. През последната година станаха факт и нови документи, които недвусмислено разкриват графа дипломат като един от главните виновници за обесването на Васил Левски.
А зад охранените си вратове в кабинетите си господа другарите са накачили портретите на
Раковски, Левски, Ботев, Стамболов!?
Уважаеми съграждани,
„Гледайте и пазете се от кваса фарисейски и садукейски“. (Матея 16:6) !
"Алелеле, бате К*ре...."
Има още нещо гнило на "Графа"?!
то само едно да беше?
Една малка държавна структура разпределя дискретно десетки милиони евро годишно в проядени от съмнения схеми
- ще ги разпределя след като са упълномощени от най-високо място?!!!!
само след това не се изненадвайте след поредните избори, че още има корумпирани - има ги след като им се разрешава и "Да ни разказват приказката за Старата костенурка срещу 120 хил. .... " нал-тъй или найс?!!!!
До коментар [#1] от "evpetra":
Крайно време е да бъде спряно всякакво финансиране на България с европейски средства!
Най-накрая да не изгорим юргана заради една "бълха" - ха-ха-ха!!!!
До коментар [#4] от "Emil Dimov":
Юрганът нищо не получава. Помислете добре кой прибира парите от еврофондовете, т.е. кой печели обществените поръчки.
Браво на Канал 3, че успяха да разбутат тази схема за точене на европари!
Проблемите в ЦРЧР са системни и за съжаление не са свързани само и единствено с корупция. А корупцията от своя страна не е свързана само с недобросъвестно поведение на оценители.
Давам само един фигуративен пример:
Приятелската организация Х пише проект, който трябва да спечели финансиране. При "случайното" разпределяне на проектите за оценка, проектът се дава на оценители, които са меко казаано некомпетентни. Липса на каквито и да било знания за проектен мениджмънт, неспособност за критично четене, но готови да оценят проект за 15 минути и да приберат хонорара за оценката.
Така точките са високи, организация Х получава финансирането, а организация ХА, която е подготвила прекрасен проект, се дава на оценка на оценители, които изяждат проектното предложение буква по буква. Точките са ниски. Проектът не се финаснира.
Най-лесно това изпъква в ситуациите, в които разпределението наистина е случайно... Единият оценител оценява проекта със 100 точки, другият с 14... как ли се случва това? Колко ефективна може да е една такава програма.
Тръгнеш ли да търсиш, въпросите ще станат повече от отговорите :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.