Само около 85 000 фирми са задължени да декларират действителните си собственици
Бизнесът иска отпадане на нотариалната заверка в процедурата по деклариране - тя не дава повече сигурност, а само тежест
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
В страната има общо около 85 хиляди фирми и юридически лица с нестопанска цел, които са задължени да подадат декларации за действителните си собственици в законовия срок – от 1 февруари до 31 май 2019 г. Тези данни обяви в понеделник Агенцията по вписванията (АВ) с очевидната цел да тушира неразбориите и недоволството около вече започналата кампания по новите изисквания, въведени с транспонирането на европейската директива за противодействането на прането на пари.
Някои тълкувания на българския закон стигаха до извода, че абсолютно всички над 400 хиляди търговски дружества в България са длъжни да декларират истинските си собственици. А в добавка - и над 10 000 неправителствени организации. Впоследствие АВ излезе със становище, че това не е така, а всяка фирма трябва сама да преценява дали трябва да подава декларация. Сега вече тя посочва и изрично освободените, но с уговорката, че няма правомощия да дава задължителни указания по закона.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Постоянно се приемат закони и закончета (уж от Европа) с които се покачва бюрократичната и законова тежест за всички фирми и граждани.
Създават се закони за да се притиска бизнеса. Това с прането на пари е поредния такъв закон. Има глоби с които може да бъде фалирана една фирма. Всеки орган, агенция и кой ли не налагат глоби, глоби, глоби. Откъде ли не и за какво ли не. Не може да се издържа - по евтино е да затвориш бизнеса си. Нима това не се заблязва от хилядите държавни хрантутници, които уреждат за себе си все по-големи права и правомощия.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.