Средната брутна заплата в България се увеличава със 7.3% до 1205 лв. през декември спрямо година по-рано, като единствено столицата е над това ниво, показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ). Увеличението идва приблизително поравно от публичния и частния сектор, макар че заплатите в първия надвишават нивата във втория.
Като цяло за четвъртото тримесечие на 2018 г. средните брутни възнаграждения достигат 1171 лв., което е с 6.9% над заплатите през периода октомври - декември на предходната година. Най-голямо увеличение е в Перник и Ямбол (над 13%). В Северозападна България по-високите възнаграждения във Видин и Монтана извеждат средното изменение до 7.5%, а в Търговище, Варна и Бургас годишната промяна е под 4%.
"Много инвеститори започват да се стряскат от годишните темпове на нарастване на работната заплата, въпреки че разликата с редица европейски държави все още е осезателна", посочва изпълнителният директор на българското поделение на международната група Reichle Group. "Но нека да не забравяме, че голяма част от чуждестранните инвестиции в България са в посока дейности с ниска добавена стойност. Бизнес плановете са изготвени при едни нива на работна заплата и ако местният мениджмънт не съумее да компенсира ръста в подобрена производителност, много бързо можем да достигнем точка, в която България вече да не е конкурентна", допълва той в съобщение, разпратено до медиите.
Междувременно разликата между възнагражденията в публичния и частния сектор се увеличава до почти 70 лв., като през четвъртото тримесечие средната заплата в публичния достига 1222 лв., а в частния - 1154 лв. За сравнение, през третото тримесечие на 2018 г. разликата беше 39 лв. в полза на обществения сектор.
Броят на наетите се увеличава
Броят на наетите в страната нараства с над 14.6 хил. души към края на годината спрямо 2017 г. Най-много нови служители са добавили строителните фирми (6.8 хил.), компаниите в сектора на информационни, комуникационни технологии и медии (4.4 хил.) и здравеопазването (3.1 хил.). От друга страна, в индустрията броят на наетите намалява - преработващата промишленост е с близо 2.3 хил. души по-малко, а добивната с 650 души. Голяма част от ръста на наетите идва от столицата, където броят се увеличава с 11.2 хил., но голямо повишение има и в Пловдив, Варна, Хасково и Шумен. В Бургас пък наетите намаляват с над 4.3 хил.Средната брутна заплата в България се увеличава със 7.3% до 1205 лв. през декември спрямо година по-рано, като единствено столицата е над това ниво, показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ). Увеличението идва приблизително поравно от публичния и частния сектор, макар че заплатите в първия надвишават нивата във втория.
Благодарим ви, че четете Капитал!
Още от Капитал




2 коментара
Спомени от старите ленти...
"В края на 50-те години официалната статистика се кълнеше, че средномесечната брутна заплата достига седемстотин лева. Още на аванса стотици, хиляди измъчени двойки изтегляха всеки един лотариен билет с благоговение. Срещу петарка. С налични седемдесет бона дори провинциалист можеше да купи двустаен апартамент в София. И да си продаде душата за жителство. Социалната държава се търкаше по брадата с двайсет и трите хилядарки на всеки желаещ за син, червен или зелен москвич четиристотин и седем. Благополучни фамилии, надвили своя харч, застилаха кухненските маси със страхотни мушами, осемнайсет лева линейния метър. Нямаш ли възвишени цели, яж и пий на корем: типовият хляб, чесновият салам и гроздовата ракия вървяха сравнително евтино. Любопитното население биваше осведомявано относно събитията по света и у нас от достъпни хартиени носители, един за грош. Неделен брой делнично спомена, че в братска страна сглобяват жилищни блокове от железобетонни елементи, наречени панели".
https://practic-sofia.blogspot.com/
А средната нетна: 1200 лв в София и 600-750 лв по областите.