Новата вълна посланици
Отпушените назначения в българските мисии превръщат част от ръководителите им в дипломатически изгнаници


Екип на Капитал

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Посланическите рокади обикновено са любима дъвка на медиите. Публиката следи с особен интерес кой точно ще се озове в посланическата резиденция в Рим (която наистина е замъче) или в резиденцията в Ню Йорк, която е само на метри от Метрополитън. Посланиците се превръщат в нещо като селебритата на българската държавна администрация. И вината не е на медиите. Заради политизираната процедура голяма част от посланиците на България са известни само с това, че са известни. А друга, която всъщност би трябвало да е елитът на държавната служба, попада лесно в тяхната сянка.
Последната дипломатическа ротация не само затвърди тази представа. След няколкомесечни спорове между Министерски съвет и президентството стана ясно, че поредната порция посланици е разиграна между двете институции като на ориенталски базар. В резултат на което немалка част от новите назначения всъщност не са нито най-способните, нито заслужаващите да представляват България в чужбина.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
ам итази аналогия май не е съвсем точна - на базарите поне е ясно кой какво предлага, а тука, ако съдим поне по това, което от министерството са си казали, е като бой на негри в тъмна нощ, с извинение за израза.
пък и не мога да разбера защо това се изкарва като някаква забележителна победа на захариева, при положение, че просто са се разправяли как да разделят постовете между президентството и правителството. а то се представя като някаква люта принципна битка.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.