"Газпром" сложи прът в колелото на газовия хъб "Балкан"
ЕК иска разпределителен хъб, а не нов транзитен газопровод през страната


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Вероятността за реализацията на мащабния проект за нов транзитен газопровод от турската до сръбската граница изглежда вече по-малка, след като се разбра, че "Газпром" не планира да участва в газовия хъб "Балкан" в България. Последното, според агенция ТАСС, е съобщил пред журналисти председателят на газовия холдинг Алексей Милер след срещата на премиера на Русия Дмитрий Медведев с Бойко Борисов.
"Газпром" не участва в проекта за хъб "Балкан", тъй като всичките ни ресурси от газ в този регион са дългосрочно договорирани", е цитиран да казва Милер, който е в делегацията, с която Дмитрий Медведев пристигна в София. Казано иначе "Газпром" иска да доставя природния газ до крайните си клиенти в Централна и източна Европа по договорите, които вече е сключил и няма никакво намерение да позволи на България да извършва собствена търговия. Което пък обезсмисля идеята за газовия хъб като платформа за търговия - просто защото няма да има какво да се търгува на нея.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
Нищо не е разбрал авторът. Газпром строи газопровода през Сърбия, т.е. транзитът за там през България е сигурен. Опитът на Борисов чрез хъба си Балкан да препродава руски газ няма да стане. Но да се прави от това извод, че "Газпром" сложи прът в колелото на "Турски поток" през България", е изсмукано от пръстите.
Да, това заглавие е доста по-адекватно.
Хъбът Балкан е приумица на г-н Борисов. Не съм попаднал и на един дори експертен коментар, който да обръща внимание на хрумката му.
Г-н Борисов мечтае за газоРАЗПРЕДЕЛИТЕЛЕН център, демек една местна борса за газ, но не изяснява откъде ще идва там газът (Милер в прав текст каза, че няма да е от Газпром), нито на кого ще го продава.
Видимата цел на г-н Борисов е да сложи кран на руската тръба, да препродава руски газ и да печели за сметка на Газпром. Старите българи на това са му викали Да продаваш краставици на краставичар... Да се беше сетил за това по времето на Южен. Тогава по-имаше шанс да му върже.
Паниката на г-н Борисов е разбираема, защото на 1.1.2020 Трансбалканският газопровод пресъхва и реална алтернатива за България няма, макар руснаците да обявиха това преди 3 години.
3 млрд куб м. годищно на пожар няма как да се договорят нито от Румъния, нито от Турция, нито от непостроения ЕлПиДжи терминал пред Александруполис. И става дума само за обеми, а не и за цени. Цените няма да ни харесат...
И не знам защо се спестява, че втечненият газ е доста по-скъп от тръбопроводния.
И отново се връщам на старата ми приказка, че банята ще стане лукс, а мини Перник ще преживеят ренесанс...
Не можах да се удържа да копирам прекрасен коментар, на който попаднах в Гласове. За съжаление в Капитал такива автори няма. Но създаването на автори е друга тема.
Спасиба галяма, г-н Борисов!
Автор: Анастас Добрев
Визитата на руския премиер Дмитрий Медведев е вторият голям провал на самодейната дипломация на Борисов спрямо Русия след миналогодишната му безплодна разходка до Москва. Разговорите между двамата премиери не се увенчаха с конкретни резултати. Няма напредък и по двата големи енергийни проекта от интерес за двете страни – „Турски поток“ и „Белене“. Колкото и да се опитват представителите на властта да представят визитата като постижение и признание за България като значим фактор на Балканите, икономическите отношения между двете страни тъпчат на място. Особено след последвалото изявление на Газпром, че няма да участва в проекта за газов хъб „Балкан“.
Провалът е консумиран, както и резилът от безпосочното блъщолевене на Борисов след разговорите. От този поток на мисълта ще се запомнят само увеселителните лафове на българския премиер - „спасиба галяма“ и „нема да се плашите, сме сила голяма“ (по повод закупуването на новите ни изтребители). Както и фамилиарното обръщение на „ти“, придружено с дърварско потупване по ръката.
През цялото време Борисов шикалкавеше и сякаш се оправдаваше пред евроатлантическите си годподари, че въобще се среща с Медведев. "Има сили, които се възползват да задават въпроса НАТО или Русия. Ние ясно сме казали, че сме в НАТО, а отношенията ни с Русия са прагматични", натърти Борисов в задочния си диалог с неназованите критици. Нещо повече – нарече национални предатели ония, които възпрепятстват проекта „Турски поток“ и искат да останат заровени 6 млрд. евро в празни тръби. Но кои са тия злосторници и предатели на родината? Не са ли това силите, чийто говорител се явява дясната му ръка Цветан Цветанов с неговия рефрен за „руската заплаха“ и „хибридните атаки“? Или силите, които диктуват външната ни политика през абсурдната външна министърка Захариева? Сиреч, същите тия сили, които крепят самия Борисов срещу известни услуги в ущърб на обществения интерес? Какво излиза? Че Борисов гълчи сам себе си! Пореден скеч.
„Турски поток“ остава добро пожелание
Въпросът за продължението на „Турски поток“ през България остана висящ и след посещението на Медведев. От изявлението на руския премиер се разбра, че не е получил надеждни гаранции за реализацията му. България продължава да е на произвола на ЕС, въпреки тюхканията на Борисов, че тръбите ни скоро може да се изпразнят. „За по-нататъшни стъпки по отношение на „Турски поток“ ще можем да говорим след гаранция от ЕК, че за този проект няма да има прегради”, категоричен бе Медведев, който припомни печалния опит с „Южен поток“.
Борисов смутолеви нещо за „артикулацията“ ни по този въпрос, от което нищо не се разбра. Но така става, когато един политик не си принадлежи. Отговорът му никога не може да е категорично „да“ или категорично „не“, понеже не от него зависи. Други ще решават „полага“ ли ни се да транзитираме газ и да печелим. Единственото, което смътно се подразбра е, че концепцията на Русия за продължението на „Турски поток“ през България е несъвместима с борисовия фетиш за газов хъб „Балкан“ и диверсификация на източниците.
Очевидно замисълът на ЕК и Борисов е България сама да разполага с тръбата през нейна територия и сама да формира цената на транзитирания по нея газ, само дето не е ясно нито откъде ще дойде синьото гориво, нито как ще се съхранява. Тоест, един напълно илюзорен проект, който съществува само във въображението на Борисов. Маркетингов трик. Докато Русия държи да играе на сигурно. Затова и настоява за твърди гаранции. Отказът на Газпром да участва в рекламния балон, наречен газов хъб „Балкан“ показва, че руснаците нямат намерение да се съобразяват с мечтите борисови.
А по всичко личеше, че Русия възлага доста по-големи надежди на тази визита, ако се съди по състава на делегацията й. Иначе биха ли си си губили времето с екскурзии до България големите шефове на „Газпром“ и „Росатом“?
Очевидно избраната от Борисов тактика е да продължи да разиграва скечове и да баламосва руснаците поне до изборите наесен, когато ще му трябва русофилският електорат, а после я камилата, я камиларят...
Не по-големи са и шансовете на АЕЦ „Белене“
Седем години, след като сложи край на проекта за нова атомна централа в Белене, Борисов се опита да лиже там, където е плюл. Аргументите за закриването му тогава сега послужиха като аргументи за подновяването му.
Ако преди седем години Борисов твърдеше, че България не се нуждае от нови енергийни мощности, тъй като си има предостатъчно ток, сега изведнъж се оказа, че ако не построим „Белене“, след 12 години ще внасяме ток. И ако преди 7 години цената му идваше твърде висока, то сега, ако се забавим, можело да хвърлим още 20 млрд. лв. Кое е вярното? И може ли въобще да му се има вяра?
Потокът на мисълта му се разля в обичайните шеги и закачки за реакторите в „найлони“ край Дунава. По същество обаче не бе постигната никаква конкретна договореност и по този проект. Освен тази, че руската страна може да участва наравно с други в търга за „Белене“, но без никакви привилегии, понеже реакторите вече сме си ги платили и те са български, не руски. А, да, и още нещо. Ако преди година двата реактора бяха в „кашони“, днес вече са в „найлони“, което, ще признаете, не е кой знае какъв напредък.
Накрая ще се окаже, че единствената конкретна новина от посещението на Дмитрий Медведев в България е поканата към президента Румен Радев да посети икономическия форум в Санкт Петербург тази година. По този въпрос поне не се налага да питаме Еврокомисията. Но Радев ще трябва да се оправя сам с бизнеса, защото кабинетът ще стори необходимото, за да саботира участието му.
Тъй че „спасиба галяма“, Медведев! Още по-галяма на теб, Борисов!
Газовият хъб си беше недомислица. България да настоява за директна тръба до нашия бряг с цел доставките на руска газ за Балканите да не зависят от Турция и Украйна. Не бива да се съгласяваме на нищо друго, това условие да се превърне в червена линия пред ЕС и Русия, от което да не отстъпваме.
Като се освободи Трансбалканският газопровод, по който сега идва руската газ, по него да тръгне азерска от Турция към Украйна.
Да се построи и газопровод за транспортиране на азерска газ към Сърбия. Но не да влиза през Гърция, а директно от Турция.
Руската и азерската газ требва да се конкурират за да постигнем по-високи цени за пренос и по-ниски на газта за нас. Само в условията на конкуренция да подписваме дългосрочни договори и да договаряме таксите за транзит.
До коментар [#1] от "xte29566872":
"Газпром строи газопровода през Сърбия, т.е. транзитът за там през България е сигурен. "
Не знам какво наричате "сигурен" транзит. Единственото сигурно е, че само "Газпром" има някакъв интерес да резервира капацитет за новия газопровод през северна България от "Нова Провадия" (хъб "Балкан") до Зайчар/Киреево на сръбската граница, понеже само те могат да транспортират този газ по-нататък през Сърбия. Това се доказа през м. декември и януари от търговете за резервиране на капацитет за бъдещия газопровод през северна България до сръбската граница. "Газпром" резервира 90% от капацитета, но чак след като принуди българското правителство да намали транзитните такси от 399 млн. лв на година, до 366 млн. лв годишно за 20 години (реално, до 340 млн. лв ако се отчете по-малкия капацитет необходим през първите 2 години).
По-рано КВЕР изчисли, че за изкупуването на инвестициите на "Булгартрансгаз" за новия газопровод и изплащане на експлоатационните разходи са необходими минимум 329 млн. лв на година в продължение на 20 години. С други думи, за българската фирма остават 340-329 = 11 млн. лв на година. За първоначалната инвестиция от 500 млн. лв собствени пари на "Булгартрансгаз" това е твърде малко (около 2% годишно). Нещо повече, този договор за транзит предполага опрощаването на дължимите от "Газпром" 1,4 млрд. лв такси по сега действащия договор за транзит по Трансбалканския газопровод до 2030 г. (дори този транзит да престане утре). Това означава, че необходимите инвестиции (2,8 млрд. лв от които 500 млн. собствени средства на "Булгартрансгаз" налични в момента) плюс пропуснатите ползи (1,4 млрд. лв през следващите 10 години) никога няма да могат да се изплатят. Договорът за транзит е от полза единствено за "Газпром"; България ще остане на загуба. Това е сигурно!
До коментар [#2] от "D-r D":
"Паниката на г-н Борисов е разбираема, защото на 1.1.2020 Трансбалканският газопровод пресъхва и реална алтернатива за България няма, макар руснаците да обявиха това преди 3 години.
3 млрд куб м. годищно на пожар няма как да се договорят нито от Румъния, нито от Турция, нито от непостроения ЕлПиДжи терминал пред Александруполис."
Трябва да не бъркаме въпроса с доставката на руски газ за България (3 млрд. куб. м, както пишете) и транзита през България за трети страни. България внася газ от "Газпром" по дългосрочен договор и на пазарни цени. За да продължи да го внася (дори доставките през Украйна да спрат на 1.1.2020 г.) България не трябва да прави никакви инвестиции и да поема каквито и да било рискове. Просто 3 млрд. куб. м от руския газ доставян по "Турски поток" то Люлебургас трябва да бъде внесен в България по същия Трансбалкански газопровод, по който руски газ се изнасяше през Украйна, Румъния и България за Турция. Този газопровод вече може да се ползва в реверсен режим (от Турция към България) и капацитетът му е далеч по-голям от необходимото за България. След като
Що се отнася за транзита през България към трети страни (в момента газ идва от Русия през Украйна и Румъния, и се изнася за Гърция - 3 млрд. куб. м, Северна Македония - по-малко от 1 млрд. куб. м, и може би все още за Турция - 14 млрд. куб. м): Наистина България може да се лиши дългосрочно от около 120 млн. долара на година транзитни такси. Но поне до 2030 г. "Газпром" дължи такива транзитни такси (чел съм за 1,4 млрд лв) по действащия в момента дългосрочен договор - дори транзитът да спре утре. Хубавото на тези сигурни приходи е, че те не изискват никакви инвестиции и поемане на риск от България. А ако транзитът наистина спре от 1.1.2020 г. дори няма да има експлоатационни разходи - всичко остава като печалба!
Вярно, че "Газппром" предлага 340 млн. лв на година за транзит през България до Сърбия през следващите 20 години. Но тези такси едва ще платят за необходимите инвестиции от 2,8 млрд. лв (вижте моя коментар [#5]). При това положение, няма нужда България да се моли за руския транзит; прекратяването му ще е по-печелившо от получаването на нов договор. А освободената от "Газпром" тръба между българската газопреносна мрежа и Люлебургас може да се ползва за внос на по-евтин азерски газ!
До коментар [#2] от "D-r D":
-gas-to-provide-cheapest-among-turkeys-imports
/germanys-first-lng-terminal-is-the-right-move-for -europes-energy-security/#3a6d49a26e14
"3 млрд куб м. годищно на пожар няма как да се договорят нито от Румъния, нито от Турция, нито от непостроения ЕлПиДжи терминал пред Александруполис. И става дума само за обеми, а не и за цени. Цените няма да ни харесат... И не знам защо се спестява, че втечненият газ е доста по-скъп от тръбопроводния. "
Както писах в моя коментар [#6], обемите от необходимия за България газ са подсигурени по дългосрочен договор за доставка от "Газпром". Що се отнася до цените:
- Газът идващ от Азербайджан за Турция по газопровода TANAP е по-евтин от руския, според председателя на азербайджанската национална петролна компания SOCAR Вагиф Алиев:
https://www.dailysabah.com/energy/2018/05/31/tanap
- Втечненият газ идва от много различни източници (Катар, Нигерия, Алжир, дори Русия). Цената му се променя динамично на пазарите в зависимост от търсенето и предлагането в момента. Вярно, че втечняването на газа изисква допълнителни разходи, но след като тези съоръжения са веднъж построени втечнения газ изисква малко допълнителни разходи по сравнение с газа транспортиран по тръбопроводи. Поради това, в зависимост от различни фактори (например, по-топло време от очакваното в Европа или Азия) спот цените за втечнения газ могат да бъдат понякога по-евтини от цените договорени с "Газпром" по дългосрочните договори.
- Всъщност, конкуренцията (а не стойността за производството) реално определят цените на природния газ, след като необходимите съоръжения за добив и транспортиране вече са построени. Литва успя да договори 23% намаление от "Газпром" веднага след като започна да внася втечнен газ през 2014 г. през терминала си в Клайпеда:
https://www.forbes.com/sites/arielcohen/2018/11/13
В този смисъл, цените на газа за България не могат да станат по-високи ако монопола на "Газпром" бъде разбит.
До коментар [#3] от "D-r D":
Авторът Анастас Добрев от "Гласове", когото цитирате, изкарва Б. Борисов виновен, че ще изпусне "сполуката за България" понеже не се е снишил достатъчно пред г-н Медведев. Както посочвам в моя коментар [#5], възможността да се транзитира руски газ от Турция до Сърбия при условията наложени от "Газпром" са губещи за България:
1) Предлаганите ефективни транзитни такси от 340 млн. лв на година едва ще изплатят след 20 години необходимите инвестиции от 2,8 млрд. лв. за новия газопровод през северна България (от "Нова Провадия" до Киреево/Зайчар на българо-сръбската граница
2) Допълнително, българското правителство е на път да опрости на "Газпром" дължимите 1,4 млрд. лв транзитни такси до 2030 г. по сега действащия договор (дължими дори ако транзита спре утре). Ако тези пропуснати ползи се прибавят към необходимите инвестиции, строителството на новия газопровод до Сърбия никога няма да се изплати!
3) Транзитът от Турция към Сърбия не спомага за развитието на българската икономика като цяло. Първо, този газ не е предназначен за български клиенти (фирми от индустрията или граждани), а за клиенти от други страни. Второ, той ще създаде дългосрочно много малко нови работни места. Дори и за строителството "Газпром" започна да си подбира приближени фирми (като ТМК), въпреки че инвеститорът който поема рисковете покрай изграждането на газопровода е държавната "Булгартрансгаз".
"Нещо повече – (Борисов) нарече национални предатели ония, които възпрепятстват проекта „Турски поток“ и искат да останат заровени 6 млрд. евро в празни тръби."
За мен, точно приемането на условията за транзит от Турция до Сърбия наложени от "Газпром" биха били национално предателство! По-добре да си получаваме гарантираните 1,4 млрд. лв до 2030 г. - без допълнителни инвестиции и рискове.
Както посочих в моя коментар [#6], България си има осигурени доставки на 3 млрд. куб. м от "Газпром" по дългосрочните ни договори. Имаме си и налични тръби за тези доставки - дали през Украйна или през Турция. От тук нататък, цените могат само да паднат ако договорим някакви количества по-евтин азерски газ (тръбите от Турция са готови) или втечнен газ през Александропулис (тръбата е само 30 км в Гърция и 150 км по българска територия срещу 474 км газопровод с по-голям диаметър до Сърбия, който твърдим че можем да построим до 1.1.2020 г.).
Що се отнася до цитирания от Вас автор Анастас Добрев, той като че ли е повече фен на "Газпром" отколкото на България. Явно е от "русофилският електорат", който Б. Борисов трябвало да спечели на изборите наесен. В случая, вместо "русофилски" по-подходящо би било да се използва "българофобски".
До коментар [#6] от "plamen_b":
С ясното съзнание съм, че четивата, които си разменяме, не могат да накарат никого да промени пристрастията си.
В този смисъл се отнасям с голям скепсис към голословни твърдения (както - допускам - и вие наричате моите), които не се основават на лична експертиза. Затова уж убедителните ви съждения, че не е нужно нищичко да правим, просто трябва да оставим на Газпром да си блъска главата откъде да ни докара газ, са несериозни, поне докато не цитирате договора или дадете препратка към него, за да може всеки, който желае, да го прочете.
Има няколко факта, които не не нуждаят от вашето или моето одобрение:
1. На 1.1.2020 газът по Трансбалканския спира. Не заради друго, а защото крайния получател - Турция - вече е захранена отдругаде. Молдова, Румъния и БГ са ТРАНЗИТЬОРИ и пътем - дребни потребители. Допускам, че в договора са предвидени клаузи за предсрочното му прекратяване и механизмите за това. Фактът, че нито един истински експерт по енергетика, а не форумен лъв или чичко от дребна партия, не говори по тая тема е красноречив;
2. България за тези 9 месеца няма абсолютно никаква възможност да си осигури нужните около 3 млрд куб м газ от другаде. Това не е пазарът на Красно село като не искаш марули от Мара да си купиш от Цеца;
3. Четох втората ви реплика до първото ви самицитиране. Това действие за мен е притеснително. Чисто професионално. Затова по-нататък не четох, но видях, че репликирате и копираното от мен мнение на г-н Атанас Добрев.
Нищо не сте разбрал! Авторът просто ни припомня гениалната приказка на Андерсен "Новите дрехи на царя".
Време е да прогледнем, защото докато се дърлим за фобиите си, г-н Борисов тържествено крачи по кожа, а ние от масовката живеем в мизерия.
До коментар [#6] от "
plamen_b
":
Е хайде доста с тоя евтин и много азерски газ! Първанов, плевнята, Бойко, Радев десетилетие ни го обещават! Трансадриатическият газопровод през Гърция още се строи, Шах Дениз 2 има проектен капацитетен добив12 млрд. на година. Реален добив още няма.
И хич не ми е зор газ откъде ще ми топли водата и ще ми пече хляба. Живо ме касае цената.
И наистина един неучил тарикат ни управлява.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.