Потреблението ще продължи да е основен двигател на икономиката през 2019 г., но покупките на домакинствата ще се забавят. Това ще се отрази и на вноса, който също ще расте по-ограничено, но за сметка на това износът на български стоки към Турция ще се съживи основно заради възстановяване на експорта на петролни продукти. Фирмите в страната обаче ще инвестират ограничено заради несигурната външна среда за сметка на увеличаващи се публични инвестиции.
Това прогнозира БНБ в своя последен "Икономически преглед", който се изготвя на всеки три месеца. Банката понижава и очакванията си за ръст на икономиката през тази година до 3.6% при 4% в предходната прогноза, която беше публикувана преди половин година. БНБ ревизира и данните за 2018 г. с 0.7 пр. пункта до 3.2% ръст на БВП. Основната причина е спадът на износа през първите девет месеца на миналата година, който според БНБ е причинен от фактори с краткотраен характер и от ревизии в данните на НСИ.
Оттам допълват, че през първото полугодие на 2019 г. очакват нивото на заплатите да продължи да расте заради увеличението на възнагражденията в бюджетната сфера и повишението на минималната работна заплата от началото на 2019 г. В същото време и според БНБ пазарът на труда е достигнал своя пик, като очакванията са за слабо ускоряване на заетостта през тази година и затихващ темп през следващата "вследствие на негативните демографски тенденции".
Инвестициите - основно от бюджета
БНБ залага сравнително висок ръст на инвестициите, който обаче е заради повече еврофондове и правителствени капиталови разходи. Последните се очакват покрай заделените в края на миналата година 1.34 млрд. лв. за строеж на магистрала "Хемус", както и допълнителните средства за поддръжка на пътната инфраструктура, финансирани чрез приходите от въвеждането на тол-системата от началото на 2019 г. "В същото време несигурната международна среда ще бъде ограничаващ фактор за инвестициите на фирмите", предупреждават от банката.
Очакванията на банката са износът през периода 2018–2020 г. да расте с по-ниски темпове в сравнение със силната 2017 г. И то при положение че не бъдат въведени нови протекционистични мерки в глобален план, както и ако не е трайно забавянето на икономическия растеж в Германия, която е основен търговски партньор на България.
"Негативният принос на нетния износ за изменението на реалния БВП ще се свие под влияние на възстановяването съответно на износа на петролни продукти през 2019 г. и на търсенето на български стоки и услуги от страна на Турция през 2020 г.", се посочва в доклада.
Подобряващата се конкурентоспособност на българската икономика е довела и до увеличаване на пазарния дял на България в световната търговия през 2017 г. "На фона на нарастващите разходи за труд на единица продукция през последните години може да се направи заключението, че подобряването на конкурентоспособността е главно по линия на неценови фактори", казва БНБ.
Рисковете
От банката посочват няколко риска пред изпълнение на прогнозата им. Външните са свързани с по-неблагоприятното развитие на икономическата ситуация в Турция и други важни за България търговски партньори, нарастването на несигурността около Брекзит, както и възможността от по-нататъшно ескалиране на търговските войни. Вътрешен фактор е забавяне на публичните инвестиционни проекти и по-бавно усвояване на еврофондовете.
От БНБ предупреждават, че при по-неблагоприятна външна среда има риск и за изпълнението на държавния бюджет. Приходите от данъци и осигуровки може да останат под разчетените нива, а "съществена част от заложените през 2019 г. увеличения в разходната част на бюджета са трудно обратими". Според централната банка ново отлагане на мерки като отдаване на летище София на концесия и заложеното намаление на някои възнаграждения и плащания за персонала също създават риск за държавните финанси.
Ускорение на инфлацията
Темпът на растеж на цените ще се ускори до 2.6% през 2019 г. (измерен през хармонизираният индекс на цените), прогнозира БНБ. Едната причина е очаквано повишение на международните цени на храните, а другата - на услугите, в резултат на по-високи разходи за труд и потребителско търсене. Изменението е ревизирано спрямо предходната прогноза, когато експертите на БНБ заложиха на инфлация от 2.2% през тази година. Причината е промяна в допусканията за международните цени на петрола и храните в евро.Потреблението ще продължи да е основен двигател на икономиката през 2019 г., но покупките на домакинствата ще се забавят. Това ще се отрази и на вноса, който също ще расте по-ограничено, но за сметка на това износът на български стоки към Турция ще се съживи основно заради възстановяване на експорта на петролни продукти. Фирмите в страната обаче ще инвестират ограничено заради несигурната външна среда за сметка на увеличаващи се публични инвестиции.
Това прогнозира БНБ в своя последен "Икономически преглед", който се изготвя на всеки три месеца. Банката понижава и очакванията си за ръст на икономиката през тази година до 3.6% при 4% в предходната прогноза, която беше публикувана преди половин година. БНБ ревизира и данните за 2018 г. с 0.7 пр. пункта до 3.2% ръст на БВП. Основната причина е спадът на износа през първите девет месеца на миналата година, който според БНБ е причинен от фактори с краткотраен характер и от ревизии в данните на НСИ.
Още от Капитал




2 коментара
Ама чакайте бе? Имало риск да не се изпълнят заложените в бюджета приходи? Тали уж Бойко изсветлява икономиката като унищожава малките фирми и ги заменя с монополи на мафията. А като споменахте, че щял да ни се увеличал износа на петролни продукти от България, да ви попитам нещо за баш сивата икономика! След като някой най-вероятно премахна Ваньо Танов /по схемата Гебрев / щото командироваше митничари в Нефтохим, докато правешкия мафиот не сложи измервателни уреди на всички входни и изходни тръбопроводи на рафинерията и прилежащото й пристанище, това все пак случи ли се? Нали обвинените за сив бизнес малки бензиностанции все пак не си копат горивата от градината, а ги вземат или от рафинерията или от акцизни данъчни складове.
БНБ що да не вземе да понижи таксите и комисионите на банките, че направо вече се излагат! В цивилизования свят като си проверявам наличностите по сметката на МОЙТЕ си пари не плащам такса.