// К1: Средата / Политика
Руският фаворит ТМК прозира в една от офертите за новия газопровод
В търга за 2.8 млрд. лв. се състезават три консорциума с фирми от Саудистка Арабия, Унгария, Италия, Германия и Люксембург
При отварянето на офертите в сградата на "Булгартрансгаз" не бяха обявени имената на българските подизпълнители, които реално - с техниката и хората си, ще извършват изкопните дейности и полагането на тръбите. Те може да станат ясни след публикуването на протоколите от дейността на оценителната комисия, чийто председател е зам.-директорът на "Булгартрансгаз" Камен Манев. Но е възможно чуждестранните компании да сключат договори с местните подизпълнители и на по-късен етап, като разпределят строителните работи между няколко фирми, така че се спазят праговете на Закона за обществените поръчки.
Любопитно е изявлението на Малинов, че за "Булгартрансгаз" този газопровод не е част от продължението на "Турски поток", както многократно е заявявал премиерът Бойко Борисов, а е разширение на националната мрежа, което осигурява допълнителни входно-изходни капацитети.
Руската връзка
Първият участник в процедурата е ДЗЗД "Газово развитие и разширение в България", в което влизат Консорциум "Варна 1" (учредено от италианската "Бонатти" С.П.А и германската "Макс Щрайхер" С.П.А) и българският клон на люксембургската "Комплишънс дивелъпмънт" С.А.Р.Л. Италианците и германците са известни с участието си в търга за междусистемната газова връзка с Гърция. - "Бонатти", в партньорство с "Джи Пи Груп" и ГБС, са сред поканените да представят ценово предложение. Което е сигнал за възможно бъдещо партньорство и в този проект. Що се отнася до "Макс Щрайхер", които си партнираха с гръцаката "Терна", те бяха отстранени от надпреварата.
Публичната информация за люксембургската "Комплишънс дивелъпмънт" С.А.Р.Л. е повече от оскъдна, като фирмата няма дори собствен сайт. За това пък освен клон в България има такъв и в Белград - в Сърбия "Газпром" ще строи газопровода от българската до унгарската граница като продължение на "Турски поток". Интересното е, че доскорошният директор на "Комплишънс дивелъпмънт" Владимир Шматович е заместник-генералният директор по развитието на руската "Тръбна металургична компания" (ТМК) и член на борда на директори на подразделението й за газови и петролни тръби - IPSCO Tubulars Inc.
Миналата седмица, преди посещението на руския премиер Дмитрий Медведев, руското издание РБК съобщи, че именно ТМК ще получи поръчката за доставка на тръби за разширението на българския участък на газопровода "Турски поток". Представител на компанията твърди пред изданието, че ТМК на разглежда възможността за участие в търга на "Булгартрансгаз".
Тъй като дяловото разпределение в консорциума между "Бонатти" и "Макс Щрайхер" в обединението с "Комплишънс дивелъпмънт" не е известно, засега не е ясно и коя компания има водеща роля в него.
Другите претенденти
Останалите две оферти са на унгарската OT Industries и компанията от Саудитска Арабия Arkad. Унгарската участва с обединение на подразделенията си OT Industries Fovallalkozo Zrt. и OT Industries-KVV Kivitelezo Zrt., като от фирмения й профил става ясно, че се занимава с основно с газова и нефтена инфраструктура в Централна и Източна Европа.
В саудитския консорциум "Аркад" влизат "Аркад Ей Би Би" С.п.А и "Аркад Енджиниъринг енд Констръкшънс Къмпъни". Групата има голям опит в изграждането на газо- и нефтопроводи, като освен това строи и електроцентрали, платформи за добив, както и нефтопреработвателни съоръжения. Участието на Arkad може да се свърже с посещението на премиера Борисов в Саудитска Арабия от края на февруари, когат той покани местните компании да се включат в търга за новия газопровод.
Още по темата
Саудитската "Аркад" е най-вероятният строител на "Турски поток" през България
Дружеството предлага да построи газопровода срещу 2.6 млрд. лв., а свързаният с Русия кандидат вероятно ще отпадне
29 мар 2019Нов газопровод за 3.5 млрд. лв. планира "Булгартрансгаз"
Съоръжението от Варна до Оряхово е "втора фаза" на хъба "Балкан" след 2.8 млрд. лв. за "Турски поток" и е включено в новия 10-годишен план на компанията
26 мар 2019Офертите за строежа на "Турски поток" през България са със сериозни пропуски
Унгарският кандидат не покрива минималните изисквания за оборот и по-всяка вероятност ще отпадне
17 мар 2019Сърбия все още провежда пазарен тест за тръбата от "Турски поток"
За "Газпром" приоритетно са запазени 70% от входния и 75% от изходния капацитет на газопровода от българската до унгарската граница
12 мар 2019"Газпром" сложи прът в колелото на газовия хъб "Балкан"
ЕК иска разпределителен хъб, а не нов транзитен газопровод през страната
5 мар 2019Руските енергийни проекти в България минават през Брюксел
Дмитрий Медведев поиска гаранции от ЕС за продължението на "Турски поток" през страната
4 мар 2019С несръчните си опити да жонглира между Русия и Запада Борисов рискува да получи най-лошото от двата свята
1 мар 2019Финансирането на "Турски поток" през България - кой друг, ако не "Газпром"
Кандидатите за строителството трябва сами да осигурят необходимите 2.3 млрд. лв, а "Булгартрансгаз" ще се издължава от бъдещите таски
1 мар 2019Промени в ръководството на "Газпром"
Зам.- председателите на дружеството Александър Медведев и Валерий Голубев са освободени от длъжност
25 фев 2019"Атоменергоремонт" оттегли жалбата си срещу строежа на "Турски поток" в България
Процедурата ще бъде възобновена с приемане на оферти от кандидатите, които ще бъдат разгледани през следващата седмица
25 фев 2019"Газпром" ще строи сама "Турски поток" в Сърбия
20 фев 2019
Бойко Борисов се размина с Венецианската комисия за това как трябва да се гарантира независимост на процедурата
6 дек 2019, 89 прочитания

Министерството на труда предлага подмяна на сегашните трудови книжки с нови, без да може да обясни защо не ги цифровизира
6 дек 2019, 597 прочитания
6 дек 2019, 2564 прочитания
5 дек 2019, 2492 прочитания
6 дек 2019, 2446 прочитания
5 дек 2019, 1505 прочитания
6 дек 2019, 1321 прочитания
Какво разбрахме от визитата на Дмитрий Медведев в София за бъдещето на газовите потоци, хъб "Балкан" и АЕЦ "Белене"