Държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" ще отчете 330 млн. лв. загуба за 2018 г.
БЕХ чака одобрение от ЕК да увеличи капитала на ТЕЦ-а с 600 млн. лв., в противен случай дружеството ще фалира


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Загуба от около 330 млн. лв. ще отчете за 2018 г. държавната ТЕЦ "Марица-изток 2". Това обяви изпълнителният директор на Българския енергиен холдинг Петьо Иванов пред журналисти, като се позова на предварителните отчети на дружеството. Отрицателният финансов резултат ще бъде два пъти по-голям от отчетения за 2017 г., като основната причина за това е повишената цена на въглеродните емисии.
Общо натрупаната загуба на ТЕЦ-а към момента е над 600 млн. лв. и той буквално е изправен пред фалит, ако не бъде подпомогнат от държавата. Точно за това БЕХ подготвя процедура за увеличение на капитала на дружеството, но това ще има само временен ефект. Ако на пазара на електроенергия не настъпи някаква кардинална промяна, която да повиши значително тарифите, загубата на ТЕЦ "Марица-изток 2" ще продължи да расте, като прогнозите са, че през тази година може да достигне половин милиард лева. Отделно дружеството има дългове от близо милиард лева, които няма възможност да обслужва редовно.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
И като фалира, какво? Ще мине в ръцете на синдик, който най-много да изгони всичките партийни касички при закупчиците и товарачите, рушветчиите в ТРЗ-то, 2000 кухи щатни бройки, които и без това цяло лято са "в болничен" да си поливат доматите и тютюна.
Ми що не дадете още от техните парици на ТЕЦ-Доган?! Сигурни сме, че това ще помогне!
Какви са тези дългове за 1 млрд лева? Да не стане само от загубите на Марица да бихме могли да направим (с рушветите и всичко) руското Белене + едно американско уестинхаус, ей така за цвят 3-ти АЕЦ, някъде пак по дунава?
Всички пропускате нещо изключително важно! Парите от въглеродните квоти се плащат на фонд, който е част от БЕХ. Те не отиват в бюджета на ЕС или някъде другаде. За БЕХ колкото и заеми да даде, централата ще остане печеливша или около 0% възвръщаемост. Докато ЕС допуска БЕХ да кредитира и рекапитализира ТЕЦ-а, няма опасност той да фалира или спре работа.
До коментар [#4] от "Георги Георгиев":
Но защо да не ги продаде тези квоти, парите - да ги върне на данъкоплатците, а електроцентралите да се конкурират свободно?
Нали плаща данъкоплатеца ... И 100 тояги на чужд гръб - малко са. Чии фирми доставят тези въглища и при какви условия? Защо не се правят своевременно анализи? Как въобще функционира нещо, което работи на загуба? Тотална липса на гражданско общество и всякаква заинтерисуваност
До коментар [#5] от "cinik":
Квотите са продадени. Парите във фонда са за определени цели, така че не може просто да се върнат на данъкоплатците.
Колкото до свободната търговия - тя в момента не съществува. Имаме административно наложени цени за въглеродни квоти, които умишлено изкривяват търговията. Не, че съм срещу това - просто констатирам факт. Ако оставим при тези условия ТЕЦ-овете да се конкурират, просто рязко ще преминем в режим на тока (или ще преживеем остро поскъпване).
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.