Застрахователите искат да се конкурират със здравната каса
Асоциацията им предлага срещу същата здравна вноска, всеки човек да може да избира кой да покрива здравните му услуги


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Всички здравно осигурени лица да плащат, както и досега, 8% здравна вноска, държавата да вдигне вноската за лицата, които осигурява, а здравната каса да се конкурира свободно със застрахователите за задължителните здравни осигуровки. Това предлага Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ), която е разработила идеен проект за здравна реформа и модел на здравната система с двустълбово застраховане, с който "Капитал" разполага.
През септември миналата година здравният министър Кирил Ананиев и екипът му предложиха за обществено обсъждане два модела за промени в здравния сектор. Според единия здравната каса би трябвало да покрива най-евтиното лечение до 700 лв., а над нея да плащат застрахователите. Така осигуряването за здраве трябва да става в три стълба – задължително здравно осигуряване, задължително застраховане и доброволно застраховане.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Време е да се въведе някаква конкуренция на здравната каса. Неможе цял живот монопол при здравеопазването.
Приятелка лекарка ми сподели, че я е срам, че е медицинско лице. Как преди две години милиард и 200 милиона са стигали, а сега 4 милиарда не стигат за здравеопазването. Някои източват здравната каса яко.
Наистина е странно държавата да не довнася едни 500 млн., а пък всяка година да ги дава на НЗОК така или иначе заради обществен или секторен натиск.
Здравното застраховане е чудесно, стига да нямаш хронично заболяване или такова, което предизвиква други проблеми. Ако престъпим от солидарно здравно осигуряване към лично, ще допуснем ужасна грешка.
До коментар [#2] от "Peni Nikol":
Най-лошото е, че всякаква форма на контрол се атакува с малоумни аргументи, докато болниците продължават да се източват, а някои от служителите им стават неприлично богати.
Такава система е рецепта за още по-големи проблеми. Застрахователите ще привлекат здравите и млади хора с всякакви екстри - разширени профилактични пакети, избор на екип при ражане и всякак други глезотийки. И всячески ще се освобождават от хронично болните и възрастните които които носят големи разходи. И накрая основните печелби пе останат в тях а основните загуби ше останат в държавната каса. Не е като да не сме го гледали този филм.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.