Защо ВЕЦ-овете могат да спрат
Централите, които произвеждат най-евтината зелена енергия и балансират системата, са застрашени заради законови неуредици


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Експлоатацията на 138 водноелектрически централи е застрашена заради разпоредба в Закона за водите, която забранява водовземане за производство на електроенергия и не позволява да бъдат удължавани разрешителните на съществуващи вече ВЕЦ. Сред засегнатите от това ограничение са дори значими хидроенергийни обекти на НЕК, като "Цанков камък" например.
За това алармират от Асоциация "Хидроенергия" и настояват за спешни законодателни промени, които да гарантират работата и развитието на водния сектор в България. На практика ВЕЦ осигуряват 65% от цялата възобновяема енергия в страната и без тях няма как да се покрият ангажиментите към ЕС за дял на ВЕИ в енергопоизводството. Освен това токът от водните централи е значително по-евтин от този от слънце или вятър - 94.3 лв./МВтч. А поради планираното увеличаване на дела на соларните и вятърни централи, чието производство е променливо, значението на ВЕЦ за балансиране на системата става още по-голямо.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход