"Булгартрансгаз" избра саудитската Arkad да строи тръбата от "Турски поток"
Предложената цена за участъка през България е 2.15 млрд. лв. без ДДС при срок за завършване от 615 дни


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Държавната "Булгартрансгаз" е избрала саудитският консорциум "Аркад", в който влизат Arkad ABB и Arkad Engineering&Construction, за строител на транзитния газопровод от турската до сръбската граница. Поисканата от Arkad цена за изпълнение на проекта e 2.15 млрд. лв. без ДДС (1.1 млрд. евро) при срок от 615 дни и се вмества в поставения от държавната компания максимален бюджет от 2.28 млрд. лв. без ДДС.
Изненадващо другият кандидат - обединение "Газово развитие и разширение в България", зад който прозираха руски връзки, въобще е класиран на второ място, въпреки че офертата му от 3.13 млрд. лв. надхвърляше значително бюджета за тръбата и се очакваше да бъде отстранен.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Бизнес логика стабилна прозира. Вносни материали, цена от 2.6 млрд. и нетни приходи от 1 млрд. за първите 10 години. Все пак загубата за обществото ще е по-малка от Южен Поток, както се казва по-малкото зло, водещ мотив в татковината от доста време насам.
В същото време очакваните приходи от транзитни такси за въпросния 10-годишен период са 3.62 млрд. лв., но от тях трябва да се приспаднат 1.58 млрд. лв. експлоатационни разходи.
Заради този проект България доброволно се отказа от гарантирани приходи по Трансбалканския газопровод в размер на 1.4 млрд. лева.
===
Южен поток България 2
Имам предвид нетни приходи от 2 млрд.
И защо избраха съудитска фирма и лишиха комунетата и болшевиките от възможност да лаят по Месечината?!
Първо, в сметките си включвате цената за поддръжка на трабите. Няма лошо, така трябва.
Само че пропускате два факта:
-Тръбите ще се ползват дълго след посочения 10-годишен срок на договора. Само с Газпром договорът е 20 години.
-С Газпром са договорени 90% от входния и 80% от изходния капацитет. Това значи, че има потенциал приходите да са чувствително по-високи от планираното при използване на пълен капацитет.
Каквото и да говорим, има 2 положителни неща:
- България си гарантира дългосрочен поток от парични средства
- Проектът ще се строи от чужда компания, което елиминира риска от дежурните бюджетни раздувания, които можеха да се случат при Водстрой или ДжиПи например.
До коментар [#1] от "skyfighter":
Водещ мотив в татковината е "не ме кефят", "няма за кой", "всички са маскари" и всякакъв друг вид гъбарство, чрез което 40-50% от населението абдикира гласа си в полза на етнически, корпоративен и купен вот.
Имаме русофили, имаме русофоби, а българофили - няма. Това е проект, който твърде вероятно ще докара много приходи на България. Ако едно време някой беше предотвратил Трансбалканския тръбопровод, сега нямаше да има нужда да говорим за 1.4 млрд. пропуснати ползи. Кога е строен Транс-Балканския газопровод и още ни носи приходи? Не съм луд по Русия, но това е бизнес и по-добре да сме в него, от колкото да гледаме.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.