В своя позиция, разпространена във вторник, Първа инвестиционна банка (ПИБ) внесе още съмнения около обстоятелствата, при които Пламен Георгиев е придобил т.нар. тризонет в столичния квартал "Гео Милев" през 2017 г.
В опит да защитят Георгиев за това, че не е декларирал терасата от 186.5 кв.м, която иначе фигурира в нотариалния акт на имота, от банката на практика потвърждават твърдението, че сделката е станала под пазарната стойност и данъчната оценка.
Тезата на шефа на КПКОНПИ е, че не е трябвало да декларира въпросната тераса, намираща се на второто ниво на апартамента му, тъй като тя съставлява "общи части". Тя обаче влиза в квадратурата, описана в нотариалния акт за покупко-продажба на жилището, а освен това е била заложена от Георгиев като обезпечение пред ПИБ при получаване на ипотечен кредит. Не на последно място на въпросната тераса може да се стигне само през апартамента на Георгиев и на нея са изградени барбекю, чардак и сауна. А на третото ниво над нея има спалня с баня.
ПИБ се позовават на доклад от независим оценител, според когото при оценяването на жилището за целите на отпускането на ипотечния кредит не е била включена въпросната тераса, тъй като "същите представляват общи части от сградата и не могат да бъдат предмет на оценка и сделки с вещнопрехвърлителен ефект". От ПИБ казват, че банката е "отпуснала кредит в размер на 189 500 лева, т.е. по-нисък от поискания, а сумата представлява 50% от пазарната оценка на имота".
Това означава, че към датата на сделката банката оценява имота на Георгиев на 379 000 лв., като в тази сума не е включена въпросната тераса. Експерт в бизнеса с недвижими имоти, с когото "Капитал" се консултира, коментира, че пазарната практика е терасите да се оценяват с между 30% и 50% от стойността на нормалната застроена площ. С проста аритметика излиза, че експертите на банката са оценили имота на Георгиев по 2105.5 лв. за кв.м (1076 евро), което е разумна цена на квадратен метър за района. Ако с 30% от тази стойност умножим и терасата със сауната, получаваме стойност от допълнително още 117 803 лв.
Това означава, че според ПИБ пазарната стойност на имота на Пламен Георгиев към момента на придобиване е била 496 802 лева (253 989 евро), което е много близо до обявената на пазара цена от продавача в размер на 265 хил. евро и значително по-ниско от това, което той декларира, че е платил - 295 хил. лв. (около 147 хил. евро).
Така се получава разлика от близо 200 хил. лв., което повдига въпроса дали в случая не става дума за легализиране на доходи.
Дори и да приемем, че Пламен Георгиев не е платил нито лев за терасата от 186 кв.м, която само той може да ползва, което противоречи на всякаква логика, пак според сметките на ПИБ той е платил 84 хил. лв. по-малко от оценката на имота.
Спонтанният опит на ПИБ да защити Пламен Георгиев повдига и етичен въпрос. Ръководената от него комисия има мандат да разследва министъра на финансите, членовете на Комисията за финансов надзор и ръководството на Българската народна банка. ПИБ имаше немалко проблеми в миналото, а позицията й в защита на Георгиев идва точно в момент, в който банката провежда стрес тест.
"Капитал" изпрати допълнителни въпроси до ПИБ, като до изтичане на крайния срок за отговор не получихме отговор. Ето въпросите на които ПИБ не отговори (редактирано в 18:22 на 3 април 2019 г.)1. Коя е фирмата-независим оценител изготвила оценката на придобития от г-н Пламен Георгиев апартамент?
2. Бихте ли изпратили самия доклад?3. Включени ли са в оценката следните обекти:-на междинно ниво - галерия и баня-тоалетна с площ 16.08 кв.м.-на второ ниво - спалня, баня-тоалетна с площ 33.08 кв.м.4. Каква е стойността на недвижимия имот, отразена в ЦКР?5. Ако приемем, че терасата-покрив, представлява общи части каква е причината в молба за записване на законна ипотека №195, том II, рег. 3975/2017 г. от ПИБ да е записано, че ипотеката е вписана върху всички обекти от недвижимия имот, в т.ч.. и тераса-плосък покрив с площ 186.57 кв..м.?
В своя позиция, разпространена във вторник, Първа инвестиционна банка (ПИБ) внесе още съмнения около обстоятелствата, при които Пламен Георгиев е придобил т.нар. тризонет в столичния квартал "Гео Милев" през 2017 г.
В опит да защитят Георгиев за това, че не е декларирал терасата от 186.5 кв.м, която иначе фигурира в нотариалния акт на имота, от банката на практика потвърждават твърдението, че сделката е станала под пазарната стойност и данъчната оценка.
19 коментара
Тия се оплитат като патета в кълчища.
Да живее Марк Жирардели
Не е ли достатъчно ясна позицията на банката, защо фактите се извъртат в услужлива посока.Явно за автора на статията няма значение каква е официалната позиция.
До коментар [#2] от "Marinov":
Видно от молбата за вписване на договорна ипотека са наложили обезпечение на нещо (терасата), за което твърдят, че не е собственост на кредитополучателя.
Изходът е прост - Пламен Георгиев да направи отказ от право на собственост (защото според нотариалния акт е придобил въпросната тераса и в него тя не е записана като обща част), а банката да се откаже от обезпечението.
Така ще излезе, че ПИБ не гледа много-много като отпуска кредити, но това ние добре го знаем, а ще го покажат и стрес тестовете.
После ще дойде обаче въпросът защо след като две години е ползвал чужда собственост Пламен Георгиев не е декларирал това обстоятелство в декларацията си (както направи Горанов).
Става все по-интересно! Това, че ПИБ излизат с официално становище, при положение, че по никакъв начин името на банката не е под светлините на прожекторите в негативен план, оставя много неприятен привкус. Реално, последният абазац от статията само по себе си загатва за проблем далеч по-голям от очертаващото се несъответсвие в доходите и придобивките на п. георгиев.
Като малки патенца са. И Пепито и ПИБ-а.
Като патета в калчища. :-)
До коментар [#3] от "guentertreitel":
Четох официалното становище на банката и там пише, че терасата не е част от обезщетението на ипотеката. Не е ли така?
До коментар [#6] от "Marinov":
Видно от молбата за вписване на ипотека е точно обратното. Или Пламен Георгиев е заложил пред банката чуждо имущество или банката е внесла в АВ документ с невярно съдържание.
Изместването на фокуса от Цветанов, Цачева и т.н. е на ниво, а за всичките техни апартаменти какви услуги ще връщат не ми се мисли...там говорим за много повече квадрати от тези на една тераса и за много повече скрити доходи, а иначе всяка банка би отпуснала кредит на човек с високи доходи и който редовно си обслужва задълженията, пък той какво ще декларира или скрие си е негов проблем
До коментар [#8] от "army":
Съвсем не е изместване от фокуса, а поставяне на резонния въпрос кой ще извърши проверката. Та проверката ще я извърши инсталиран от ГЕРБ и ДПС човек с тежки проблеми, сходни с тези на проверяващите. Така че интересът към Пламен Георгиев е съвсем оправдан.
Георгиев явно вече се е самозабравил. Има един не по-малко интересен факт, който до момента абсолютно всички пропускат - кой е продавача на имота и защо не е потърсен досега.
Неговата фирма е строителна, вероятно той е строил кооперацията и може да даде отговор на много въпроси.