Германските фирми в България: Искаме да растем, но няма хора

Това каза бизнесът на среща с президента на Германия Франк-Валтер Щайнмайер, който е на официалната визита в страната

Българският държавен глава Румен Радев заяви, че страната ни е готова и заслужава стратегически инвеститор със затворен цикъл на производство, докато президентът на Германия Франк-Валтер Щайнмайер посочи, че не може да даде конкретен отговор дали "Фолксваген" ще избере България за изграждане на свой завод за автомобили
Българският държавен глава Румен Радев заяви, че страната ни е готова и заслужава стратегически инвеститор със затворен цикъл на производство, докато президентът на Германия Франк-Валтер Щайнмайер посочи, че не може да даде конкретен отговор дали "Фолксваген" ще избере България за изграждане на свой завод за автомобили
Българският държавен глава Румен Радев заяви, че страната ни е готова и заслужава стратегически инвеститор със затворен цикъл на производство, докато президентът на Германия Франк-Валтер Щайнмайер посочи, че не може да даде конкретен отговор дали "Фолксваген" ще избере България за изграждане на свой завод за автомобили    ©  Цветелина Белутова
Българският държавен глава Румен Радев заяви, че страната ни е готова и заслужава стратегически инвеститор със затворен цикъл на производство, докато президентът на Германия Франк-Валтер Щайнмайер посочи, че не може да даде конкретен отговор дали "Фолксваген" ще избере България за изграждане на свой завод за автомобили    ©  Цветелина Белутова
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Германските фирми в България искат да инвестират в нови заводи в страната, да обучават нови служители и имат средствата за това. Но ресурсът, който не достига, са хората. Липсата на кадри в страната е големият проблем, който германските фирми изтъкнаха по време на работна среща с президентите на Германия Франк-Валтер Щайнмайер и на България Румен Радев. Събитието е част от програмата за официалната двудневна визита на Щайнмайер в България, който пристигна тук с бизнес делегация.

На срещата бяха обсъдени перспективите за немския бизнес в сектори като здравеопазване, аутсорсинг, информационни технологии и автомобилостроене, но позитивите бяха засенчени от притесненията на компаниите за дългосрочното им развитие в страната предвид липсата на служители. По време на визитата на Щайнмайер стана въпрос и за потенциалната инвестиция на автомобилния гигант "Фолксваген" в Източна Европа. Компанията иска да премести един от заводите си за автомобили в региона и България е една от държавите, които се проучват за тази цел.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

21 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    zxp53317185 avatar :-|
    zxp53317185
    • + 27

    Хм, интересни лозунги. В Германия има към половин милион българи, голяма част работят в немски фирми и са квалифицирани. Въпросът ми е, имат ли немските фирми в България подход към тези хора и опитват ли да ги привлекат. Ако да, защо не успяват ?

    Нередност?
  • 2
    crusible avatar :-?
    crusible
    • - 1
    • + 26

    Уважаеми германски фирми,

    Хора има! Аз ги виждам всеки ден. Ако вие не ги виждате при настоящите условия, то вдигнете заплатите и ще се появят. Ако това не е опция, единственото решение е да хващате пътя по на изток или направо на юг пре адриатическо море. Там има още повече хора, не съм ги виждал, но така съм чувал!

    Винаги на ваше разположение за съвет,
    Бачо ви К.

    Нередност?
  • 3
    bbs avatar :-|
    Lord
    • - 1
    • + 26

    Любимата ми тема. През ден някой велик работодател излиза да обяснява как заплатите не били най-важното нещо, и че трябвало държавата да им помогне, защото било много трудно това с намирането на хора.... Да пробват аджеба да ги вдигнат тези заплати първо и като станат на някакви нива сходни на това, което плащат за същите хора другаде, тогава да коментират има ли работна ръка или не

    Нередност?
  • 4
    cassius avatar :-|
    cassius
    • - 4
    • + 14

    Има 500,000 българи в Германия и са файн. Германските фирми, понеже сме в Европейски Съюз, просто трябва да плащат подобно и ще им се реши проблема.

    Защо го говорим това вече толкова време? Едно германско БМВ и в Германия и в България струва еднакви пари. Заплатите нали са част от икономиката и съплай деманд като БМВ-тата, търсене предлага удря се чертата като нема хора значи не плащат. Те ако плащаха щяха от Турция да идват хора да работят тука, но просто, елементарно, тия не искат да плащат.

    Нередност?
  • 5
    grayeagle avatar :-|
    grayeagle
    • - 3
    • + 16

    Немските фирми у нас имат "български мениджмънт". Тоест, начело, често са българи, но от България. Това ми напомни как един познат, след подаване на документи в Луфтханза, десет дни не му отговориха. После се обажда някаква дама и казва, ...." днес, след три часа , можете ли"....
    Може мила, човека ще ходи при шефа си да се унижава и да лъже, че има спешен проблем, вместо да си вземе почивен ден и да е спокоен и готов.

    Втори пример- представителство на голям немски производител на коли- най големия. ....
    Но от стиснотия- или от схема някаква- се намира в едни храсти преди село Лозен. Наблизо няма нищо, само бездомни кучета, само трънаци.
    Супер място, особено за жена.

    Нередност?
  • 6
    drizko3856 avatar :-|
    Hristo Iliev
    • - 2
    • + 19

    "младите са нетърпеливи и избират да работят в чужбина за по-високи заплати, вместо да се обучават няколко години в България" - всички проблеми на немските (а и не само) фирми са събрани в това изречение. Чети - в отворения Европейски съюз няма достатъчно хора в България, които да са съгласни да бъдат третирани като второ качество в заплащането. Но друго си е да мрънкаш, че държавата трябва да направи нещо.

    Нередност?
  • 7
    uys1511761111541407 avatar :-?
    Emil Dimov
    • - 1
    • + 10

    Германските фирми в България: Искаме да растем, но няма хора?!
    - "с трици искат да хващат маймуни!" тези фирми, ако не са разбрали вече като предлагаш на едни хора (кандидат работници) "минималната заплата" като база естествено е да не успяваш да си намериш "добри" работници, не че вече такива са в изобилие, защото същите тези фирми са ги привекли тези хора в собствената си страна!

    До коментар [#3] от "Lord":
    Любимата ми тема. През ден някой велик работодател излиза да обяснява как заплатите не били най-важното нещо, и че трябвало държавата да им помогне, защото било много трудно това с намирането на хора.... Да пробват аджеба да ги вдигнат тези заплати първо и като станат на някакви нива сходни на това, което плащат за същите хора другаде, тогава да коментират има ли работна ръка или не!

    И друго колко от тези фирми предлагат финансиране за обучение, с което да "квалифицират" кандидат работниците си до ниво желано от тях?

    Нередност?
  • 8
    practic avatar :-|
    Practic
    • + 1

    Бързото преминаване от феодализъм към капитализъм в държави като Германия, Япония, Русия и Турция става причина индустриите им да бъдат изградени върху колективните принципи на неофеодална задълженост и обвързаност. Многопосочните взаимоотношения в българското национално стопанство са пречупени през призмата на индивидуализма: силна материална заинтересованост, тяга към спестяване, придобиване, самостоятелно отделяне.
    Българите изпитват недоверие към мегаструктури и се отегчават от максимален държавен или корпоративен синтез. Отбягват грандиозни проекти, а и непрестанните разширения не са им по сърце. Германското стопанство гравитира около т.н. ,,среден икономикс” (динамиката на отделни отрасли и сектори), а средностатистическият български бизнесмен държи винаги под око макро-икономическите показатели и се концентрира изключително върху фирмените си задачи. Емпиризмът на българските производители и търговци е пословичен. Германският подход към управлявана конкуренция, набелязване на ключови ниши и ,,избор на учители” не им приляга. Ако чужденец собственик или мениджър иска да загуби уважението на българските си подчинени, той трябва да пледира пред тях за потапяне паричния мотив в контекста на организацията. Обикновено представителите на бивши имперски нации имат ниска склонност сами да си бъдат началници. Българите предпочитат самостоятелна работа.
    https://practic-sofia.blogspot.com/

    Нередност?
  • 9
    bba30550215 avatar :-|
    bba30550215
    • - 4
    • + 6

    Същия проблем го имат и в Германия и почти навсякъде в западния свят.
    Квалифицирани кадри за всички специалности са кът по целия свят.
    Проблема не е ( само ) в парите.

    Нередност?
  • 10
    gerganabg avatar :-|
    gerganabg
    • + 6

    Изводът в края на статията е неправилен. Инвеститор от класа на Фолксваген просто ще привлече служителите с най-голям опит от останалите компании в сектора. Това е логичното развитие на екосистемите в автомобилостроенето навсякъде по света. Затова и изобщо се обсъжда подобна възможност. Не ми е много ясно, защо настроението е минорно в статията. Не е ли по-добре българските инженери и техници да работят в България, за световно известен автомобилостроенето (а не доставчиците му) вместо да емигрират ?

    Нередност?
Нов коментар