Храните поскъпват, инфлацията расте
Цените на стоки и услуги в България се увеличават с 3.6% на годишна база, показват данни на НСИ


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Инфлацията в България се ускорява до 3.6% на годишна база през март при темп от 3.2% месец по-рано, показват данните на Националния статистически институт (НСИ). Тази стойност показателят отбеляза и през септември миналата година. Поскъпването идва предимно от растящите цени на някои храни, горивата и ВиК услугите.
На месечна база инфлацията е далеч по-скромна - едва 0.1%, като тук двигател са цените в транспорта. Европейският хармонизиран индекс на потребителските цени пък показва по-ниска годишна инфлация - 2.8% през март, което вероятно се дължи на по-малкия дял на храните в потребителската кошница при изчисляване на индекса.
3 коментара
Изчисленията на НСИ за инфлация са по-скоро индикативни за обществените настроения, от колкото за икономическите условия в държавата.
БНБ/Евростат много по-точно изчислява инфлацията като икономически показател чрез ХИПЦ.
Иначе над 3% инфлация би значело големи проблеми за икономиката..
До коментар [#1] от "Георги Георгиев":
При положение че нормалното ниво на инфлацията се счита 2%, 3% изобщо не е толкова високо за една икономика в етап на "настигане" на западните. Просто е много трудно заплатите да растат с по 10%, а цените да остават без промяна. На фона на глобалната икономическа конюнктура (увеличаващи се цени на горивата, слаба реколта за 2018-та), тези 3.6% не са нещо учудващо или даващо поводи за притеснение.
За справка, инфлацията 2006-та, 2007-ма гонеше 10%.
До коментар [#2] от "toucanmax":
По никакъв начин не казвам обратното. Единствено искам да кажа, че реалния растеж на БВП не е на - или близо до нулата заради тази инфлация, а доста по-положителен.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.