Здравната каса увеличава плащанията за лечение на деца с 50 млн. лв.

От юни ще бъдат вдигнати цените на клиничните пътеки и за майките

От 1 юни стойността на лечението в педиатричните отделения ще бъде увеличена
От 1 юни стойността на лечението в педиатричните отделения ще бъде увеличена
От 1 юни стойността на лечението в педиатричните отделения ще бъде увеличена    ©  Юлия Лазарова
От 1 юни стойността на лечението в педиатричните отделения ще бъде увеличена    ©  Юлия Лазарова
Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

Оперативните процедури за задържане на бременност струват 150 лв., преждевременното прекъсване на бременността – 170, а грижата за здраво новородено – 220 лв. За раждане държавата плаща 750 лв. Лечението в болница на едно от най-често срещаните и продължителни заболявания при малките деца – бронхиолит е оценено от здравната каса на 570 лв. С тези средства трябва да бъде покрито лечението на пациентите, медикаменти, упойки и трудът на медицинския екип. Логично, ако болниците ги предоставят, те или ще работят на загуба, или няма да лекуват пациентите добре.

Затова тези и други подобни недооценени клинични пътеки ще бъдат преразгледани и цените им ще бъдат увеличени, стана ясно след среща при премиера Бойко Борисов между екипа на здравно министерство и асоциациите на университетските, областните и общинските болници. Увеличението ще бъде на най-нископлатените пътеки в майчиното и детското здравеопазване и пулмологията (дихателната система), като общият размер на средства за това увеличение ще бъде 50 млн. лв. Общо за болнична помощ и съответно – плащания по клинични пътеки в бюджета на здравната каса през тази година са отделени 2 млрд. лв. и съответно тези 50 млн. лв. са резултат от спестявания по други клинични пътеки. Увеличението ще влезе в сила от 1 юни, ако Българският лекарски съюз (БЛС) подпише анекс със здравната каса за него.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D

    Това е нещо, като да строиш магистрали в здравеопазването. Наливат се едни пари в нещо, което по презумпция е полезно, ама е лошо направено и без цел. Това са магистралите в здравеопазването - от никъде до никъде.

    Моделът на българското здравеопазване е сбъркан, от години не работи и колкото и пари да се изливат в този модел, те потъват невидимо къде без видим резултат.

    Каква е системата: болниците са търговски дружества, нещо като здравни автосервизи: ако има работа, има пари за наеми, консумативи, заплати, осигуравки. Работа има, защото българското население е все по-застаряващо и по-болно - всеки любопитстващ може да види опашките във всяка болница, пред всеки лекарски кабинет, лаборатория, аптека. И хората са здравно осигурени, т.е. имат права да получат платена от касата на солидарен принцип здравна услуга, но... за разлика от сервизите, шивашките цехове, бакалиите, болниците, лекарите, лабораториите според касата могат да работят до определен от нея лимит.

    За тези лимити чудно защо никой не обелва дума! Тук също!

    Здравната каса е въвела лимити за плащания към болниците, ОПЛ, специалистите, лабораториите, аптеките. И глобява сурово за всеки преразход, който освен това и не заплаща.
    Ще ви дам пример: университетска болница в София има лимит за дейности, които НЗОК ще плати, да кажем, 500 хил. лв. Годишно! Болницата за година прави двоен обем работа - 1 млн. лв. Т,е. парите, които касата се задължава по договор да отпуска срещу лечението на здравноосигурените граждани свършва на 30 юни. Оттам насетне пред болницата има два избора:
    - да връща здравноосигурените, защото касата не само няма да й плати лечението им, но и ще я глоби за всеки случай поотделно. Добре дошли са само тези, които ще платят здравната услуга от джоба си.
    - да продължи да лекува без за това да получава пари от касата, и дори да бъде глобявана за всеки регистриран в системата здравноосигурен.

    Идиотско е, нали?

    Половин година българските болници лекуват задлъжнявайки, защото здравеопазването е недофинансирано. Затова и задълженията на болниците растат, пари за увеличение на заплати няма, няма пари за лекарства и консумативи.

    Тези 50 млн. нищо видимо няма да променят. Да, ще дадат глътка въздух на детското и майчино здравеопазване. И защото докторите сме се превърнали във фокусници, като свършат другите лимити, всички новопъстъпващи деца и майки, независимо от заболяването им, ще се картотекират по новофинансираните пътеки. Докато касата ги плаща...

    Трябва смяна на модела. И страшното е, че няма кой да го направи, защото тези, които могат (като омаскареният проф. Николай Петров) стоят вече колкото се може по-далече от властовата мръсотия, а тия, които са в мръсотията (счетоводителят Ананиев, вечната началничка на касата Начева), просто не могат.

    Бог да ви дава здраве. Докато е безлимитно...

    Нередност?
Нов коментар