Новите пътища в България все пак ще бъдат проверени от ЕС
Европейската сметна палата ще одитира построената инфраструктура за периода 2007- 2020 г., включително настоящото ѝ състояние
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Българските пътища, построени с пари от Европа, все пак ще бъдат обект на външна проверка. Тя обаче няма да е инициирана от държавата, БСП или Агенция "Пътна инфраструктура", а от Европейската сметна палата. Европейският одитен орган обяви, че ще извърши одит на пътищата, които са построени и ремонтирани със средства от ЕС в няколко държави.
Ще бъдат извършени проверки в България, Чешката република, Полша и Испания, като във фокуса на одиторите ще бъде пътната мрежа, която свързва държавите членки и техните региони - трансевропейска транспортна мрежа (TEN-T). В България такива проекти са автомагистрала "Струма" и прилежащият ѝ тунел "Железница", Южната дъга на Софийския околовръстен път, магистрала "Марица", както и много други първокласни и второкласни пътища.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
Дано тези проверки да са действителни, макар че относно тези на качеството на самата настилка съм много скептичен. Тя проверката с какъв стандарт ще работи - български, испански, немски? Те българските стандарти така са ги натъманили, че да им паснат на схемичките, трябва да се провере по някой западен такъв, за да има ефект.
Дано да ги проверят най сетне да се види по какви пътища караме и имат ли връзка с катастрофите и загиналите хора.
Вай, крушение за стабилността!! Стига проверките да се направят като хората, нали.
Да не би някой наивно да очаква одиторите да кажат, че в пътищата ни са влагани накачествени и недостатъчни материали? Че не са спазени технологични изисквания? Че са надписвани разходи?
Е как ще стане?
Едни такива изводи ще означават, че ЕС просто безгрижно в продължение на години е давал едни стотици милиони по едни програми на едни български партийни другари, които пък са ги давали на едни корпулентни приятели и в сложна въртележка половината пари са отивали някъде другаде.
За какво им е на евробонзите такъв скандал?
Изобщо никой не мисли да го прави, защото ще изгърмят не само българските бушони с различни амперажи, а и доста брюкселски глави ще трябва да се търкулнат. Защото корупцията не е само български патент. И в Брюксел я владеят, по-скоро: тя владее и Брюксел.
Скандал би станал единствено, ако - както поиска Елена Йончева - независима сертифицирана лаборатория изследва проби, взети на случаен принцип. И с резултатите - надлежно описани - да бъдат запознати европейските кантролни органи. Само че това няма как да стане. Както казваше старшината ми навремето в казармата: защо да се дебнем, като ще се хванем?
А тая проверка, дето ни я планират, ще покаже услужливо това, което политиците искат да чуят.
Е, някоя пътностроителна фирмичка с три самосвала и един грейдер ще изгори. Няма как...
Пък и папата нали бил казал на Борисов да строи мостове. Той метафорично говореше, ама премиерът го разбра изклрючително буквално и се замисли, че освен магистрали явно вече трябва да вземе да строи и акведукти.
Добре, че светия отец не упорстваше да "отворим сърцата си", защото като стой та гледай премиерът щеше да грабне скалпел и да се заоглежда...
Нищо няма да стане. Гарван гарвану око не вади.
"Текущият одит на пътищата се налага поради похарчените досега огромни средства и незадоволителните резултати." Това казва всичко!
До коментар [#4] от "D-r D":
Добър опит, но принципите за субсидиарност при европейските фондове ясно казват, че че е задължение и отговорност на националните правителства да упражняват контрол при управлението на европейски средства, с презумпцията че бидейки член на ЕС всяка държава има достатъчно стабилни и независими институции за да предотврати злоупотреби. И аз мечтая за европейски контрол върху много неща, ама национал-популистите веднага ще ревнат че "даваме суверенитет", който ни е нужен за да си въртим спокойно корупцията на местно ниво, и спокойно да продаваме български паспорти, наред с останалите неща.
До коментар [#4] от "D-r D":
А и още нещо, самият факт че Европейската сметна палата все пак е решила да направи проверка на харченията, въпреки принципа за субсидиарност, означава че има много, ама много сериозна причина да го направи.
До коментар [#] от "
Strygalldwir
":
Да очакваме, че след като ОЛАФ - МОЛАФ само задиряха момичета тук, сега сметната им палата ще изчисти Авгиевите ни обори? Мислите ли?
До коментар [#8] от "D-r D":
За домашно - да се проучат поне основните разлики между функциите на ОЛАФ и ЕСП, ей така, за обща култура.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.