// К1: Средата / Политика
Цацаров поиска изборът на нов главен прокурор да е веднага след местните избори
Предложението: Висшият съдебен съвет да започне процедурата на 15 юли, а гласуването да се проведе на 14 ноември
Това реши днес прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС), като прие единодушно и без дебати предложения от Сотир Цацаров времеви график за избор на негов наследник. Седемгодишният мандат на Цацаров изтича на 10 януари 2020 г. По закон процедурата по избор новия главен прокурор може да се открие не по-рано от 6 месеца и не по-късно от 4 месеца преди изтичането на мандата на предшественика.
Според предложения от Цацаров график процедурата ще бъде открита на 15 юли, а през следващите четири заседания на прокурорската колегия (т.е. до 29 юли) ще могат да се правят номинации. Според Закона за съдебната власт това могат да правят само членове (най-малко трима) на колегията или министърът на правосъдието (Данаил Кирилов).
Кандидатите ще имат срок до 12 август да представят концепции, а след това ще има възможност до тях да бъдат изпращани въпроси и становища. Номинираните ще бъдат изслушани и гласувани на 14 ноември. Изборът става с мнозинство от 2/3 от членовете на съвета. Ако някой от кандидатите събере толкова гласове, то ВСС изпраща предложение до президента, който има право да върне кандидатурата веднъж.
Само преди няколко седмици Сотир Цацаров контрира инициативата на президента Румен Радев за консултации за избора на главен прокурор с мотива, че те са преждевременни.
Спекулациите около бъдещето на Цацаров след изтичане на мандата са, че той ще стане или главен съдебен инспектор, или ще получи дипломатически пост. Миналия септември в отговор на въпрос какво ще прави след края на мандата му Цацаров отговори: "Имам живот и след мандата". От 1996 г. досега той е заемал само ръководни длъжности в съдебната система.
Към настоящия момент сред спряганите за потенциални кандидати се чуват имената на зам. главните прокурори Иван Гешев (който днес за втори път каза, че с 99% сигурност няма да се кандидатира) и Борислав Сарафов, председателя на Апелативния спецсъд Георги Ушев и градския прокурор на София Емилия Русинова. Преди няколко месеца в тази компания бе спрягано и името на председателя на антикорупционната комисия (КПКОНПИ) Пламен Георгиев, но то някак естествено отпадна след влизането му в скандала "Апартаментгейт".
Още по темата
Какъв трябва да бъде следващият главен прокурор и кой ще носи отговорността
Кръгла маса при президента за предстоящия избор на обвинител №1 подчерта необходимостта от прозрачен и мотивиран подбор
12 юни 2019В името на недосегаемия главен прокурор
Българските власти се надлъгват с евроинституциите по искането да се гарантира независимо разследване на главния прокурор
7 юни 2019"Витоша ски" се оказа с краен собственик италиански бизнесмен
Ерик Гумерер е съосновател и изпълнителен директор на TechnoAlpin, световен лидер при съоръженията за изкуствен сняг
29 май 2019Цацаров нареди проверка за субсидиите за партиите, Горанов: законът е несъвършен
Финансовият министър потвърди, че на правоимащите партии се преразпределят парите за всички подадени действителни гласове
22 май 2019
И още: Миграционен натиск на границата между Турция и Гърция, VW - или Турция, или никъде
15 дек 2019, 981 прочитания

Според "Спаси София" управляващите са изтрили проекторешението от вътрешната система
15 дек 2019, 2085 прочитания
15 дек 2019, 3326 прочитания
15 дек 2019, 2063 прочитания
15 дек 2019, 1671 прочитания
15 дек 2019, 1227 прочитания
15 дек 2019, 1215 прочитания
Над 90 хил. дка земеделски земи са с напълно унищожена продукция