Въпреки че изходът от конгреса на БСП изглежда като успех за Корнелия Нинова, тя няма основания за празненства. И причината не е само в унизителния ход, който нанесе щети на имиджа й - уж да подаде оставка заради лошия изборен резултат, а после да я оттегли пред най-големия форум на партията.
Всъщност Нинова никога не е поемала отговорност за загубата - след евроизборите тя просто каза, че тъй като БСП е втора в класирането, тя е готова с оставката си, но ще се кандидатира пак за лидерския пост. Дали през пряк избор, за който още няма правила, или през конгреса - тя пак щеше да спечели.
Подобен ход обаче щеше обаче да хвърли структурите в следващите месеци в спорове за или против председателя, без да остане време и сили за подготовка за местните избори през октомври. Затова ходът на Нинова в неделя беше донякъде очакван - той не променя нищо по същество, само дава отсрочка линията "Нинова" да покаже резултат до следващия изборен конгрес през пролетта на 2020 г.. Ако тя продължава да иска да остане председател.
Защо Нинова иска да остане председател
По нейното обяснение - защото обратното би означавало партията да бъде "продадена". "БСП щеше да е разсипана като опозиция и да имаме една диктатура до край", каза Нинова пред bTV в понеделник. Тя продължава да твърди, че опонентите й работят за поделяне на властта с ГЕРБ - през поръчки, финансиране и някой и друг пост. (Макар да не спомена имена, ясно е, че Нинова визира бизнесмена и областен председател на БСП в Пловдив-област Георги Гергов.)
Под повърхността и публичните заявки има и огромна амбиция, его, емоция и както самата тя каза за себе си - "липсата на задна скорост". БСП е най-голямата опозиционна формация и на теория с най-голям шанс да управлява, ако успее да спечели срещу ГЕРБ. Следващите редовни парламентарни избори са след по-малко от две години.
До пролетта на следващата обаче, когато ще се решава със сигурност постът на Нинова, най-важното събитие ще са изборите за местна власт. След катастрофалните резултати на социалистите през 2015 г., когато не успяха да спечелят кметско място в нито един областен център в страната, получиха само седем места в 61-местния общински съвет в София и отстъпиха в някои по-големи общински центрове, всичко над тези числа ще се счита за успех. Гласуването на 26 май показа, че БСП има шанс на някои места - в областите Ямбол, Плевен и Добрич социалистите имаха повече гласове от ГЕРБ. Най-голямото им нарастване в номинално изражение е в София, като в три от 24-те местни района в Столична община БСП изпреварва управляващите. Социалистите са първи и в 60 общини, твърдят от "Позитано" 20.
Разпределението на силите в партията се запазва
Ако ръководството успее да преодолее вътрешните конфликти в партията, Корнелия Нинова може да се похвали наесен с нелоши резултати.
Тя обаче, дори след хода в неделя, няма как да елиминира вътрешната опозиция. БСП е структурирана така, че всяко по-важно решение се взима от Националния съвет, където е концентрацията на опоненти на председателя. Съставът на пленума няма да бъде променен до следващия изборен конгрес, а съотношението в него поддръжници/противници на Нинова е 45/55.
Това означава, че ще се водят тежки и изтощителни битки за всяка номинация на кандидат за кмет в областен център, включително София. Ще се пренареждат листи, ще се оспорват позиции на Изпълнителното бюро.
Заради характера си и склонността да вижда във всеки потенциален предател Нинова се доверява на изключително тесен кръг от хора, които не са в чистия смисъл партийци. Затова и няма много голям избор от авторитети в БСП, на които да се опре. От миналата седмица те намаляха с трима - социологът Юрий Асланов, който напусна предизборния щаб, депутатите Антон Кутев и Валери Жаблянов, които вече публично критикуват линията "Нинова". Зад нея засега безусловно стоят Румен Овчаров, президентът Румен Радев и зам.-председателят на БСП Кирил Добрев.
Из изказването на Корнелия Нинова пред конгреса
- Аз имам много трески за дялане. Стилът ми е силов, както каза някой, не познавам задна скорост, като кажа нещо, го правя докрай. Липсва ми гъвкавост и изглежда, че това не е добро качество за политик. Но никога и по никакъв повод не съм пренебрегвала колективните органи и колективното начало в партията.- Още конгресът не се е произнесъл, другари се самоиздигат за председател, други без да са издигнати, се считат за такива, като забравят, че само преди две седмици, на европейските избори, получиха 1400 преференции от близо 400 000 гласували за БСП. Трети ме пратиха в миналото и даже приживе ми отредиха място в историята. Другари, които тези дни се събирахте по ресторанти, кафенета, бизнес офиси и се сговаряхте и карахте как да разделите наследството след Корнелия Нинова, да ви кажа – още не съм умряла и наследството не е открито.
- Мнозина ми градиха в годините фалшив образ на човек, обладан от егото си, който се стреми към постове. Ако това беше вярно, сега пред вас щеше да стои председател на Народното събрание. Ако това беше вярно и мислех само за собственото си благоденствие, нямаше да правя промяната в БСП и нямаше да има вътрешна опозиция. Ако това беше вярно, щях да се сговоря с едрия бизнес и някои от тях нямаше да наддават днес за главата ми.
- Скъпи социалисти, отърсете се от стреса, стягайте редиците за местните избори. Три години вие работихте за нас, да бъдем депутати и евродепутати, време е ние да поработим за вас, вие да бъдете кметове и общински съветници – не просто за да имаме постове, а за да имаме лостове заедно да променим България.
Въпреки че изходът от конгреса на БСП изглежда като успех за Корнелия Нинова, тя няма основания за празненства. И причината не е само в унизителния ход, който нанесе щети на имиджа й - уж да подаде оставка заради лошия изборен резултат, а после да я оттегли пред най-големия форум на партията.
Всъщност Нинова никога не е поемала отговорност за загубата - след евроизборите тя просто каза, че тъй като БСП е втора в класирането, тя е готова с оставката си, но ще се кандидатира пак за лидерския пост. Дали през пряк избор, за който още няма правила, или през конгреса - тя пак щеше да спечели.
14 коментара
Дръжте я, дръжте я начело. Такава услуга ГЕРБ дори не са мечтали...
Започвам да усещам една неизказана на глас симпания в Капитал и Дневник към червените. Анализите са задълбочени и смирени. Статиите са сдържани, без сърказъм и присмех. Липсва похватът на преразказ, който се ползва, когато се пише за ГЕРБ и ББ например...
Усмиването на ГЕРБ (а не градивната критика) и снизхождението към БСП започват да ме карат да си мисля, че Прокопиевите медии започват да намирисват!
До коментар [#2] от "didco":
Усещането ти е подозрително точно.
А тази медия отдавна намирисва. Както всички останали, естествено, но тази имаше претенция за обективност, някаква особена елитарност и непогрешимост.
А всъщност лъха на дребно платена журналистическа еснафщина...
Я колко интересно става! Някои явно са очаквали Старидолска да се метка връз червените доста по-ентусиазирано ... Демек жадуват за стила на онуй нещо "Демокрация". То почина, опяхме го и забихме кол в трупа му, за да не възкръсне.
Старидолска - червена!?
Ха, ха, ха!
Жената прокара избора на "лидер" на партия от ППО-тата и сега се чуди к,во да прай. То така "лидер" ако се ставаше... С избор ръководител,управляващ можеш да станеш, ама лидер -не.
С ПР сметки изкара че има увеличение на нещо си. Но ако се направи задълбочен анализ се вижда, че спрямо 2017 година на изборите за европарламен и ГЕРБ и БСП имат спад, ама ГЕРБ са запазили по-голяма част от избирателите си.
До коментар [#3] от "Miti Konst":
"Усещането ти е подозрително точно.
А тази медия отдавна намирисва. Както всички останали, естествено, но тази имаше претенция за обективност, някаква особена елитарност и непогрешимост.
А всъщност лъха на дребно платена журналистическа еснафщина... "
"...тази имаше претенция за обективност..."
Откъде знаете какви претенции е имал Капитал, след като сте се регистрирали от няма и месец време? Или просто пишете каквото Ви наредят шефовете.
До коментар [#4] от "D-r D":
Докторе, тия тук са извън света. Живеят в някаква измислена реалност. И на кой нормален би му пукало колко авторитарна може да е опозиционната лидерка, след като от 10 г държавата се управлява от капо ди тути капи и по мафиотство сме надминали Албания?
Капитал не е медия, а адвокатски колектив на собственика си, оново момче от Разградско. Подписалата се като Старидолска днес ще е червена, утре - зелена, в сряда - розова. Зависи каква е актуалната защитна теза. Можем да имаме медии едва когато медийните олигарси ги съберат наедно с Баневи, Арабаджиеви, Стайкови и пр в ареста.
Това не са медии, а клоаки.
До коментар [#] от "
evpetra
":
ДАТА НА РЕГИСТРАЦИЯ
22 ное 2011
До коментар [#7] от "xte29566872":
Не, не са извън света. Опитват да нагласят нашия свят по чужди, спуснати им с грантовете, схеми. Едва ли вярвате на жена, която се продава за пари? А на медия, която се продава за пари?
Икономедия е огледален образ на Пеефмедиите. Иначе всичко е същото: олигархия
Продължение на #9
Иначе всичко е същото: олигархията, зависимостите, прокарването на чужди решения.
Отпреди десетина години медията Капитал бранеше политинженерния кръг Капитал, който пък изглеждаша значем чрез медията. Сега кръгът вече го няма и медията хвърля кански усилия да поддържа негов холограмен образ, защото без политинженерията е пътник.
Затова е цялото това високопарно писане, преразказите по американските мейнстрийм медии, затворения кръг от десетина чиновници и тоталната липса на външни коментатори, анализатори, журналисти.
Капитал от години се всмуква в себе си и се превръща в медийна черна дупка.
Казвам го с голяма болка, защото помня как стартира.