Обратно броене в БСП
Корнелия Нинова има по-малко от година, за да покаже, че линията й в партията е успешна


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Разгорещен пленум на БСП след евроизборите в края на май. Обвиненията срещу Корнелия Нинова за начина, по който се държи в партията, и за причините за загубата на вота, валят едно след друго - еднолични решения, грешен ход с напускането на парламента, авторитаризъм...Председателят се брани в нападателен стил и иска конкретни примери. Прозвучава въпрос от залата: "Кой взе решението да подкрепим кандидатурата на Лаура Кьовеши за европейски главен прокурор?" "Изпълнителното бюро", казва тя. Но става Валери Жаблянов и отвръща: "Не е вярно. Бюрото обсъди въпроса и трима от членовете му бяха против. Няма решение." "Точно така, бюрото реши, че по тази тема мога да изразявам личната си позиция", уточнява Нинова.
В този диалог се крие една от причините за конфликтите в БСП между председателя и част от ръководството и т.нар. вътрешна опозиция, сред която са известни от близкото минало лица на левицата. В позициите и на двете страни има истини - уставът на партията предполага решенията да са колективни и дори Нинова в случая с Кьовеши да е права, във всеки следващ няма гаранция, че това ще е така. Заради емоционалното решение да обяви, след като бяха огласени резултатите от евровота, че ще подаде оставка, близо 800 делегати от цялата страна бяха свикани в София за в крайна сметка безсмислен и рушаш имиджа на партията конгрес.Уж безсрочното напускане на "изчерпания" парламент, прокарано по нейна инициатива в Националния съвет, донесе по-скоро щети, отколкото ползи на партията. Дори и в дребните детайли се видя едноличната й намеса в стила на кампанията - Елена Йончева и темата за корупцията като единствен лайтмотив, и даже в синия фон на рекламните листовки за водача.Но и от другата страна има прикрити, користни цели и пример за това е председателят на областната организация в Пловдив Георги Гергов. Неговият бизнес е почти изцяло зависим от решенията на правителството и той не крие позицията си, че БСП трябва да търси съгласие с управляващите. Има засегнати лични интереси на цяла група хора, които с години са градили партийна кариера, прекъсната заради прокараната от Нинова забрана да бъдат депутати не повече от 12 години. Озлоблението ги заслепява дотолкова, че те, твърдят от "Позитано" 20, са предлагали партията на "бизнесмени" в замяна на подкрепа да я овладеят.Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Густав Льобон, родоначалникът на политическата психология, е авторът на фундаменталното откритие, че обществата се ръководят от афективна и мистична логика, докато рационалната логика въобще не им влияе, хеле пък да и преобразува.
Това е обяснението на предизборния алгоритъм на БСП: за демонстративно агресивния тон, за заклинанията за корупцията на борисовци, за като изчуканите на камък постановки, които Борисов направи на пух и прах, променяйки в движение из основи подхода на кампанията си - просто тръгна сред хората. БСП не отреагира адекватно, продължиха да въртят същата дългосвиреща плоча и логично загуби.
За мое огромно съжаление БСП не е никаква лява партия, а е просто носталгична партия. Това обуславя и демографския й профил, и че членовете й в кризисни ситуации се самохипнотизират, ядрото се капсулира и се появява една безгранична преданост към Лидера, Бащицата.
Нинова не е идеолог, няма харизма, няма визия нито за партията, нито за отношението й с евролевицата. Тя е просто алтер егото на Борисов в БСП. Затова и опитва с борисовски пинизи да оцелее.
Само че БСП е изтъкана от друг материал и в генезиса й няма нищо лидерско. Няма и откъде да се появи на момента.
Нинова е авторитарен, но междинен лидер, който, обаче, има изключително съществени принос за партията си:
- смени властовите поколения в партията;
- пребори синдрома на вечния губещ, втъкан в ДНК-то на партията от десетте години на Станишев;
- очисти партията от паразитиращи отгоре й партийки, теченийца и обикновени властомани;
- показа, че властта не е самоцел и не бива да се участва в нея на всяка цена.
Нинова разчества терена за следващия емблематичен и харизматичен председател. Но преди това партията трябва да стане лява и да се доотърси от кърлежите.
До коментар [#1] от "D-r D":
Чакай ти на БСП-то да стане нормална, некорумпирана партия.
Все едно ГЕРБ да станат същото. Никакъв шанс. ДПС развравщава абсолютно.
Само съдебната система може да направи от България справедлива държава.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.