// К1: Средата / Политика
Финансирането за "Струма" през Кресненското дефиле от 1 млрд. лв. е под въпрос
България още не е подала апликационната форма за европейските пари, а околната среда и сроковете може да спънат проекта
Европейското финансиране за лот 3.2 е 65% от прогнозна инвестиция за строителство от около 1 млрд. лв. с ДДС. |
АПИ и три източника от кабинета обаче отрекоха да има отхвърляне на проекта от страна на Европейската комисия (ЕК). Те посочиха, че още дори не е подадена апликационната форма, така че няма как дори формално да има несъгласие от страна на комисията.
Първият проблем
е писмо, което би трябвало да пристигне от DG Environment (Генерална дирекция към ЕК по околна среда), което иска повече информация от страна на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) за проекта и неговия отпечатък върху околната среда. В него, доколкото "Капитал" разбра, ще се говори и за възможните рискове от проекта, както и се иска обяснение от правителството за мерките и бъдещите действия. София тепърва трябва да отговори на тези притеснения. Такова писмо все още не е пристигало и не е пращано, обявиха от Европейската комисия (обновена в 19 ч).
Проектът срещна отпор основно от природозащитни организации, тъй като трафикът в едната посока ще използва съществуващия път Е79 и част от площите му попада в "Натура 2000". Според тях трафикът трябва да се изнесе изцяло от дефилето, като и в двете посоки минава източно от него, но правителството не е съгласно, като сякаш основната причина е, че това ще струва два пъти повече.
В момента между две от дирекциите в ЕК - DG Regio, която отговаря за харченето по програмите, и DG Environment, която отговаря за опазването на околната среда, върви дискусия по повод пътя през Кресненското дефиле. Изходът от тази дискусия ще определи и това дали комисията ще подкрепи или отхвърли апликационната форма за европейско финансиране, която България ще подаде евентуално другия месец. "Ние ще започнем строителството дори преди да получим одобрение", заяви високопоставен източник от кабинета и посочи, че това е типично за големи проекти. Това също така е рискова игра, защото ако България не получи одобрение от Брюксел, ще трябва да финансира строителството със собствени пари - а в случая става дума за огромна сума.
Неофициално, от Комисията заявиха, че "когато пристигне апликационната форма, Комисията ще я прегледа спрямо цялата регулаторна рамка, включително екологична." По-интересно е, че от Комисията допълниха, че "независимо от апликацията за еврофинансиране и решението на ВАС, националните власти остават задължени да спазват напълно европейското законодателство и юриспруденцията на Европейския съд, като предприемат мерки за опазване на значимото място".
Вторият проблем
е, че с наближаването на крайния срок по оперативната програма "Транспорт" (програмният период завършва през 2021 г., а крайният срок за завършване на "Струма" е 2023 г.) се е влязло в състояние на рисков мениджмънт. Това значи, че управлението на програмата обмисля къде може да прехвърли скоростно парите за отсечката в Кресненското дефиле, ако се окаже, че строителство там не може да започне или не е позволено да бъде финансирано с европари. Източник от кабинета заяви, че това е напълно нормално една година преди края на периода с "високорисков проект, който не е започнал".
Това всъщност беше потвърдено косвено и публично. По време на конференция във вторник ръководителят на Управляващия орган на оперативна програма "Транспорт" инж. Галина Василева казва, че забавянето на проектите за жп участъка "Елин Пелин-Костенец" и лот 3.2 от "Струма" подлага на риск реализацията на целите и усвояването на бюджета на програмата. "Ситуацията налага да се извърши основна промяна на оперативната програма, препрограмиране на съответните приоритетни оси, както и пренасочване на резерва за изпълнение към приоритети от оперативната програма, които имат по-добро изпълнение на междинните цели", са били думите на Василева, цитирани на официалния сайт на програмата.
Именно това според източниците от кабинета е било прието от строителния сектор като признание, че парите за "Струма" няма да бъдат одобрени, докато формално такъв отказ няма.
При всички положения изтичането на времето подсказва, че дори и строителството да започне, то няма да може да приключи навреме в рамките на този период и ще трябва да бъде фазирано за следващия етап.
Прогнозната стойност на пътя
в двете посоки е съответно 444.7 млн. лв. за новия участък и малко над 430 млн. лв. за стария - или над 1 млрд. лв. с ДДС.
По план цялата магистрала трябва да е готова до края на 2023 г. В противен случай европейското финансиране за цялата "Струма" по оперативната програма ще бъде под риск и дори може да се наложи България да връща парите на Брюксел. "Ако ни откажат сегашния вариант, нека ни дадат още пари, за да извадим и двете платна отгоре, иначе ни оставят без изход", заяви правителствен източник.
Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) събра офертите по търговете за отсечката в двете посоки през февруари 2019 г. Те все още се разглеждат от оценителна комисия. Тъй като става дума за големи проекти за много пари, силно вероятно е в хода на процедурите да има жалби в Комисията за защита на конкуренцията - опитът показва, че това винаги се случва. Договор с изпълнител и начало на проектиране и строителство ще може да има най-рано след шест месеца предвид всички възможни обстоятелства.
В заданията срокът на изпълнение и на двата лота е над четири години. Представители на строителния бранш неведнъж са коментирали пред "Капитал", че става дума за много трудни проекти, които изискват голям ресурс и шансът да се изградят за значително по-кратък период от предвидения е близък до нулата. Това значи, че "Струма" през Кресненското дефиле надали ще е готова преди края на 2023 г., ако работата започне до шест месеца. Това наистина е рисково, тъй като често се случват и непредвидени обстоятелства в движение - като забавянето на "Хемус" заради отчуждения или на лота от "Струма" между Благоевград и Крупник заради археологически разкопки и промяна в проекта.
Статията е обновена в 19:40 на 27.06
Още по темата
Магистрала "Струма" остава без еврофинансиране засега
Според ЕК в изпратената от България апликационна форма има грешки, а трасето, за което искаме средства, няма екооценка
23 окт 2019Ново платно на "Струма" през Кресна ще има най-рано 2025 г.
Засега е сигурно еврофинансиране от 500 млн. лв., останалите над 700 млн. лв. може да са от българския бюджет
1 окт 2019Държавата гарантира, че ще плати 741 млн. лв. за "Струма" при Кресна
Сумата е много висока, за да покрие довършването в случай на частична загуба на еврофинансиране, за което скоро ще се кандидатства
7 авг 2019Екоорганизации подновиха жалбите си за "Струма" през Кресненското дефиле
Български и чужди юристи и природозащитници атакуват изграждането на трасето на магистралата и с научни доказателства
2 авг 2019"Струма" през Кресненското дефиле ще е готова след поне шест години
Финансирането от над 600 млн. лв. с европейски пари ще се премести за следващия програмен период
8 юли 2019Враца обяви проекти за по-чист транспорт и ВиК ремонти за над 62 млн.лв.
Обявен e търг за нови електробуси, предстои и подмяна на канализацията по оперативна програма "Околна среда"
4 юли 2019Силен интерес предизвика и вторият лот от "Струма" в Кресненското дефиле
Участниците в търга за 430 млн. лв. са 12, сред които почти всички местни големи компании, а чуждите самостоятелни кандидати са три
19 фев 2019Пътят през Кресненското дефиле привлече всички големи български строители
В най-голямата пътна поръчка в България за последните години има само една чужда компания със самостоятелно участие и три в смесени консорциуми
15 фев 2019Кабинетът защити "Струма" през Кресненското дефиле пред Комитета за дивата природа
България още не е кандидатствала за европейско финансиране от над 1 млрд. лв., а магистралата трябва да се завърши до 2022 г.
1 дек 2018Екооценката за "Струма" през Кресненското дефиле е в синхрон с правителството
Докладът по ОВОС потвърди концепцията за трасето, разделено на две - по съществуващия път Е-79 и източно от дефилето
13 авг 2017
И още: Цацаров беше избран от парламента за шеф на антикорупционната комисия, Джонсън вероятно ще спечели утрешните избори във Великобритания
11 дек 2019, 1544 прочитания

Парите са от текущия излишък в бюджета, който месец преди края на годината е над 1 млрд. лв.
11 дек 2019, 13616 прочитания
11 дек 2019, 13401 прочитания
11 дек 2019, 3000 прочитания
11 дек 2019, 2083 прочитания
11 дек 2019, 1708 прочитания
11 дек 2019, 1491 прочитания
Средствата са допълнително отпуснати от бюджета