Българската кандидатура за чакалнята за еврозоната се измества към октомври
Резултатите от проверката на ЕЦБ в банките се очакват на 26 юли, но след тях среща на финансови министри има чак есента


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Българската кандидатура за влизането в чакалнята за еврозоната – ERM II, се отлага вече официално с няколко месеца. На последното заседание на Еврогрупата в понеделник – форматът, в който заседават финансовите министри на еврозоната, е разгледал съвсем накратко напредъка на България да изпълни поетите през юни 2018 г. ангажименти за влизане в ERM II и започване на тясно сътрудничество с Европейската централна банка (ЕЦБ). Формално обсъждането на българската кандидатура е станало в контекста на приемането на молбата на Хърватия, която следва същите стъпки за присъединяване към еврозоната, които за първи път бяха наложени на България – влизането към ERM II да e заедно с приемането в Банковия съюз.
Засега изглежда, че българската кандидатура се отлага по чисто технически причини, тъй като според два източника на "Капитал" ЕЦБ ще обяви резултатите от проверките на шестте български банки на 26 юли. Стрес тестовете са необходими, за да може базираната във Франкфурт институция да поеме част от надзорните функции на БНБ. От това какво точно показват те и какви евентуални последващи мерки са нужни зависи и българската кандидатура за чакалнята за еврозоната. Следващото редовно заседание на Еврогрупата, когато може да се вземе решение за България, е през октомври.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Как да приемат най-престъпната и мафиотска държава в еврозоната?!
До коментар [#1] от "olga_kokoshkina":
Не сме достатъчно голяма държава, че да застрашим Еврото. Нито пък членството в ЕЗ значи, че страната е по-малко корумпирана.
Проблемът е, че ЕС хем няма и не възнамерява да има директни мерки срещу корупцията, но я ползва за да оправдава оставянето на България извън всичките си специални клубове.
Българите, от своя страна, се надяват ЕС все нещо да направи, а то нищо не се случва. Нито от страна на ЕС, нито от страна на гражданското общество.
Ако ЕС наистина ни иска за пълноправен член, да си създаде силна европейска прокуратура, да обвърже еврофондовете с медийната свобода и борбата с корупцията и толкова. Едва ли има здравомислещ българин, който да е срещу подобни мерки.
До коментар [#] от "
Георги Георгиев
":
Гошо отново с " експертно" мнение тип "stating the bloody obvious" по всякакви теми и казуси!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.